Byť moderný nemusí nutne znamenať, že musíte neustále niečo nové kupovať. Prečítajte si ako.

Naposledy som si niečo nové kúpila v júli 2014: pekné modré šaty na moje promócie. Odvtedy pochádzal každý kúsok môjho nového oblečenia zo second-handu alebo som si ho požičala či „zdedila“.

 

Zaprisahať sa, že skončíte s nakupovaním, znie pôsobivo, aj keď to tak vôbec nie je. Z väčšej časti som si prestala kupovať šaty ani nie pre environmentálne dôvody (aj keď to je dobrý pocit), ale z čistej lenivosti. Poviete si, „to by som nevedela“, a pritom je to ľahšie, ako to vyzerá.

Každý váš nákup nesie so sebou následky presahujúce váš šatník. V momente, keď si to uvedomíte, je v podstate jednoduché zvážiť, že si už nič nové nekúpite. Samozrejme, jedna vec je niečo zvážiť a druhá to aj urobiť. A to nezvládne každý.

Rýchla móda sa stala závislosťou, a to nesmierne pohodlnou. Prehnaná spotreba však kŕmi toxický priemysel a napĺňa skládky odpadu našimi impulzívnymi nákupmi. Od obchodníkov musíme žiadať menej a nie viac.

Momentálne mám v šatníku bez spodného prádla 31 kusov oblečenia. Nie som vôbec minimalistka, ale stále viem opísať každý kus oblečenia, ktorý vlastním. Niektoré mám roky a je v super stave, ako letné šaty, čo som si kúpila v roku 2010 alebo disko šortky, ktoré nosím na párty.

Zatiaľ čo móda sa mení, štýl nie. Stavím sa s vami, že nedokážete nájsť starý kus oblečenia, ktorý by sa nedal premeniť na niečo vhodné aj pre súčasnosť. Aj keď módny priemysel sa rýchlo mení, to nevadí, moje šaty mi sále vyhovujú. Nosím ich tak dlho, že sú mojou súčasťou.

Zbierka z môjho šatníka – získaná akokoľvek, len nie nákupom v obchodom dome.

Opravujte, upravujte

Možno by ste módne rady nemali brať odo mňa, nosím tie isté džínsy od svojich osemnástich. Rozumiem, že nie každý z nás má to šťastie, že nosí stále tú istú veľkosť ako pred rokmi. Ale nechať si nohavice upraviť, stojí asi toľko, ako kúpiť si nové. A viete si ich dať upraviť na mieru.

Moje oblečenie je staré, nesie znaky toho, čo sme zažili. Ale oblečenie sa dá opraviť a znova použiť.

   

Moja obľúbená sukňa má v skutočnosti štyri diery. Sú opravené tak, ako to šlo.

Iné nakupovanie

Vďaka nástupu záľuby v retro oblečení a second handoch váš záväzok dnes nemusí byť taký ťažký. Historicky to, čo bolo doménou starších ľudí, je dnes módou pre mladú generáciu: blšie trhy, sekáče, vintage obchodíky plné cool kúskov.

Pomáha aj to, že módne vlny sa opakujú – 80. roky sú opäť v kurze a už prišli aj 90. Minule mi kamarátka povedala, že vyzerám ako stará mama Hermiony, čo nie je až také zlé, ak máte na sebe veľký ťaví kabát. Štýl je o tom, v čom sa cítite dobre. Prečo by ste mali vždy zapadnúť?

Mám to šťastie, že žijem v Berlíne, kde sú blšie trhy pravidelnou záležitosťou, ale aj keď nemáte také možnosti, online nájdete všetko.

Pozitíva: Je to lacné, je to šik a môžete sa pochváliť, že máte vintage! 

Negatíva: Nie vždy dostanete, čo chcete, takže musíte pristupovať k nakupovaniu kreatívne a s otvorenou mysľou.

 Second hand a blšáky mi poskytli toto...

Výmena, pôžička

Móda sa recykluje. Postupne vidíme, ako sú v móde opäť 60., 70., či iné roky minulého storočia. Dnešné módne trendy sú o kreativite a o inováciách, a tak trochu o tom, aby ste vyzerali ako svoji rodičia.

Predstavte si to, keby by sa každý človek podelil s oblečením s ďalšiou osobou, ušetrili by sme polovicu oblečenia!

Veci,  ktoré som získala požičaním a už mi aj snáď zostanú.

Požičiavanie si oblečenia je tiež možnosťou. Existuje niekoľko skupín na sociálnych sieťachniekoľko skvelých webstránok, ktoré sa venujú vymieňaniu alebo odovzdávaniu oblečenia.

Niektoré veci v sekáči nenájdete, tiež si nekupujem použité spodné prádlo, ale stále sú tu možnosti, ktoré nezahŕňajú plytvanie. Dajte si svoje ciele, také, ktoré vám vyhovujú. Móda predsa nikdy nebola o tom, čo nosí každý. Je to o tom, aby ste sa cítili skvele vo svojom oblečení, nech je akokoľvek staré a kdekoľvek ste ho kúpili.

Tak možno zredukujete množstvo šiat, ktoré si kupujete, alebo si ich možno dokonca začnete sami vyrábať! Začnite v malom, Čiernym piatkom – proste nič vtedy nekupujte.

Chiara Milford žije v Berlíne, živí sa písaním a snaží sa žiť čo najviac ekologicky.

Za preklad ďakujeme Lucii Szabovej.