Pamätáte sa, keď sme robili toto...

Aktivisti Greenpeace vytvárajú satiristické scény poukazujúce na problémy s vybuchujúcimi smartfónmi Galaxy Note 7, ako aj na možnosť ich opätovnej recyklácie, pred bránami centrály Samsung Elecronics v Suwone.

...alebo toto?

Greenpeace protestuje pred Kongresovým centrom Catalonia, počas prezentácie Samsungu na Mobile World Congress.

A pamätáte sa, keď ste zdieľali toto video?

Po piatich mesiacoch nepretržitého úsilia ľudí z celého sveta Samsung konečne vytiahol hlavu z piesku a zaviazal sa, že bude recyklovať milióny smartfónov Galaxy Note 7, ktoré pre technické problémy stiahol z predaja. Táto informácia je skvelou správou pre státisíce ľudí, ktorí sa pridali k našej výzve.

Tak si to zhrňme. Samsung prisľúbil, že podnikne hneď niekoľko krokov. Spoločnosť má v pláne renovovať nepredané Galaxy Note 7 a znova použiť funkčné súčiastky, akými sú kamera a senzory, ktoré tak môžu byť nanovo v budúcnosti použité a predávané v smartfónoch. Komponenty, ktoré už nie je možné použiť, plánuje spoločnosť rozobrať a použitý materiál recyklovať enviromentálne nezávadným spôsobom.

Samsung taktiež oznámil svoj plán podieľať sa na novom výskume vedenom Európskou úniou. Ten bude zameraný na vývoj technológie, ktorá by dokázala recyklovať použité smartfóny spôsobom prospešným pre životné prostredie.

Nebyť vás, výsledkom by bolo obrovské plytvanie

Našťastie státisíce ľudí z celého sveta podpísali petíciu a poslali správy generálnemu riaditeľovi spoločnosti Samsung. Vyzvali ho, aby vytvoril plán na recykláciu týchto smartfónov a tiež na odchod od zaužívaného obchodného modelu produkujúceho zariadenia s krátkou životnosťou. Množstvo ľudí sa spolu s nami pripojilo k výzve #SaveTheGalaxy a vo februári odovzdali aktivisti tento odkaz priamo Samsungu, keď držali b počas tlačovej konferencie spoločnosti na Mobile World Congress v Barcelone protestovali s transparentami vo vnútri budovy aj vonku.

Táto výhra je dôkazom, že spolu sme silní!

Výroba a spotreba elektroniky je v súčasnosti neuveriteľným problémom.

Niekoľko ton drahých surovín sa používa na výrobu elektroniky na jedno použitie, ktorá sa nedá opraviť a zámerne ju navrhujú tak, aby nevydržala príliš dlho. Tento trend vedie každoročne k zahadzovaniu miliónov zariadení a tým k tvorbe elektronického odpadu. Továrne, v ktorých tieto zariadenia vznikajú, sú často poháňané neekologickou energiou akou je uhlie, čo výrazne prispieva ku klimatickej zmene. Pri výrobe veľkej časti týchto zariadení sa používajú nebezpečné chemikálie, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie pracovníkov a na prostredie okolo nich.

Nemusí to však byť takto

Ako ukázali niektoré IT spoločnosti, technológia spojená s kreativitou môže byť silným hráčom, ktorý presunie zastaralý obchodný model k čistejšej a udržateľnejšiej výrobe. Popredné IT spoločnosti sú presvedčivými advokátmi zastupujúcimi tento obnoviteľný obchodný model vedúci k zelenšej budúcnosti. Najlepší dizajnéri z týchto spoločností dokážu vytvoriť zariadenia bez toxických chemikálií, ktoré vydržia dlhší čas a môžu sa opraviť alebo použiť na vytvorenie niečoho nového.

Oznámenie spoločnosti Samsung je prvým krokom, ktorým poukázal na jeho snahu nastaviť nový smer vedúci k recyklácii smartfónov, počínajúc práve modelom Note 7. Greenpece sa uistí, že Samsung bude brať do úvahy hlasy miliónov našich priaznivcov a dodrží svoj záväzok.

Je správny čas, aby sa naše smart zariadenia stali rovnako inovatívnymi pre našu planétu, ako sú pre naše životy. V blízkej budúcnosti plánuje Greenpeace ohodnodiť jednotlivé značky smartfónov a poukázať na ich opraviteľnosť. Samozrejme budeme naďalej sledovať, či spoločnosti ako Samsung plnia svoje záväzky. Zostaňte s nami!

       Jude Lee je globálna senior kampanierka v Greenpeace Východná Ázia

       Za preklad ďakujeme: Gabriel Švec