Každý deň sa spoliehame na náš počítač, mobilný telefón, alebo tablet či už kvôli výkonnosti alebo len zábave. Prístroje môžu náš život zlepšiť, ale rýchlosť akou kolektívne nakupujeme a zbavujeme sa ich, má na našu planétu vážny dopad.

Takže ľudia sa nás často pýtajú: "Ktorá je najekologickejšia technologická spoločnosť?" Tieto otázky len zintenzívnejú, keď sa začína nákupná zimná sezóna. A my na túto otázku starostlivo odpovedáme, s množstvom analýz a interakcie s výrobcami spotrebnej elektroniky.

Často najzelenšia voľba pre ľudí je kúpiť len to, čo skutočne potrebujú, kúpiť použitú elektroniku a predĺžiť životnosť svojich zariadení modernizáciou ich častí alebo výmenou slabej batérie. Najzelenší elektronický prístroj je obvykle ten, ktorý nemusíte kupovať.

Avšak, keď ľudia predsa len potrebujú nový výrobok kúpiť, máme aj nejaké dobré správy: mnoho elektronických firiem sa zlepšilo čo sa týka odstránenia toxických látok z mobilných telefónov, počítačov a tabletov, čo je dôležitý krok správnym smerom. Táto zmena sa však nestala len náhodou alebo kvôli altruizmu; spoločnosti sa zmenili z veľkej časti kvôli kampaniam poháňaných kreatívnymi ľuďmi.

Ďalšou veľkou výzvou pre technologický sektor je zamerať sa na špinavú energiu použitú vo výrobe zariadení a v dodávateľských reťazcoch, ktoré spôsobujú zmeny klímy. S očakávaným 1 biliónom USD v tržbách v roku 2012, môže tento priemysel zabrániť množstvu znečistenia v globálnom otepľovaní, ak prejde vo svojich výrobných procesoch k čistej energii.

To je dôvod, prečo dnes Greenpeace International vydal 18. verziu svojho Sprievodcu zelenšej elektroniky, ktorý hodnotí 16 popredných elektronických firiem na základe ich odhodlania a pokroku v celom rade environmentálnych kritérií, ktoré posudzujú, ako zelené ich produkty a postupy sú.

Tieto spoločnosti musia napredovať tak, že sú schopné zabrániť hromadeniu elektronického odpadu v miestach, ako je Čína, a sú schopné zabezpečiť, že ich výrobky sú vyrobené z čistej a nie špinavej energie. Elektronické spoločnosti v mnohých krajinách získali aj politickú moc, čo znamená, že môžu mať veľký vplyv na vládnu politiku čo sa týka podpory čistej energie.

Indická firma Wipro vedie v našom najnovšom vydaní príručky vďaka svojmu používaniu obnoviteľných zdrojov energie a presadzovaniu zelenšej energetickej politiky v Indii. Spoločnosť tiež zabodovala vďaka zberu elektronického odpadu na recykláciu od spotrebiteľov a postupnému vyraďovaniu nebezpečných látok zo svojich produktov. Wipro nastavilo pre odvetvie vysokú latku a je na čase, aby jeho konkurenti túto známku porazili.

Taiwanský výrobca počítačov Acer je spoločnosť, ktorá sa najviac v príručke zlepšila, posunutím sa o deväť priečok na miesto 4., vďaka nadviazaniu spolupráce so svojimi dodávateľmi čo sa týka emisií skleníkových plynov, nebezpečných látok, sporných minerálov a získavania vlákien. HP (2.), Nokia (3.) a Dell (5.) uzatvárajú prvú päťku. Apple mierne poklesol z 5. miesta v minulom ročníku až na 6., a výrobca Blackberry, RIM si posledné 16. miesto nezlepšil.

Príručka hodnotí firmy čo sa týka celkovej politiky a postupov, nie konkrétne produkty, tak vám dáva prehľad o udržateľnosti najväčších mien v priemysle.

Otázkou je, ako skórovala v rebríčku značka, ktorú si kupujete?

V priebehu 18. vydaní tejto príručky, sme videli ako sa firmy navzájom v zelenom závode na vrchol preskakujú. Takže nemusíte svoju obľúbenú značku okamžite opustiť; namiesto toho sa uistite, že váš hlas je počuť. Pridajte komentár na Facebook stránke vašej obľúbenej značky a zdieľajte túto príručku so svojimi priateľmi a rodinou prostredníctvom sociálnych médií (tlačidlá na ľavej strane).

Všetci z nás - firmy a taktiež jednotlivci - sme zodpovední za to, aby naša planéta bola udržateľnejšia.