Premiér Fico 4. decembra oznámil, že dostavba reaktorov v Mochovciach sa predĺži o 1,5 – 2 roky a bude stáť viac, ako sa predpokladalo. V jadrovom priemysle nejde o žiadnu novinku, ako trefne poznamenala aj hovorkyňa Slovenských elektrární. Táto spoločnosť vraj však chce chýbajúce financie pýtať od štátu. To je tiež bežné, veď na svete doteraz nebola postavená ani jedna jadrová elektráreň bez peňazí daňových poplatníkov.

Ale je to drzosť.

V situácii, kedy v štátnom rozpočte chýba obrovská suma a slovné spojenie ´ekonomická kríza´ sa stáva bežnou súčasťou konverzácii bežných ľudí, je vlievanie peňazí nás všetkých do jadrového projektu plytvaním a hlúposťou. Aj tak sme zaplatili už dosť. Od roku 2006, kedy Slovenské elektrárne nevyplácajú štátu dividendy, stratil štátny rozpočet okolo 490 miliónov eur v porovnaní s tým, keby bolo 34 % z čistého zisku normálne vyplatené štátu.

Enel však zrejme nemá problémy len na Slovensku. Spoločnosť sa rozhodla vystúpiť z projektu výstavby reaktoru EPR vo francúzskom Flamanville. Práve tento reaktor mal byť vlajkovou loďou jadrového priemyslu. Ani tam sa však nedarí dodržať časový či finančný plán. Z pôvodnej ceny 3,3 miliardy eur v roku 2005 sa jeho cena zvýšila na 8,5 miliárd. Ukončenie výstavby tohto reaktora však ani zďaleka nie je pri konci, takže sa dá očakávať ešte väčšie navýšenie.

Čo sa teda v Eneli deje? Vycúvajú aj z projektu v Mochovciach? Alebo budú vládu vydierať, aby získali ešte viac štátnych peňazí? Som zvedavá, ako vláda Roberta Fica zareaguje. Na zlepšenie životných podmienok tisícov učiteľov sa zatiaľ financie nenašli. Nájdu sa na Mochovce?