Už zajtra, v piatok 8.11., sa holandský kráľ a kráľovná v rámci svojej pracovnej návštevy Ruska stretnú aj s prezidentom Vladimírom Putinom. Toto stretnutie je veľmi dôležité aj pre našu Arktickú 30-tku. Jedna zo zadržaných ochrancov Arktídy, Holanďanka Faiza, pri tejto príležitosti napísala kráľovi Willemovi-Alexandrovi list:

 

Murmansk, 24. októbra 2013

List kráľovi Willemovi-Alexandrovi:

Dúfam, že Vás tento list zastihne. Píšem Vám ako občianka Holandského kráľovstva a tiež v mene Mannesa Ubelsa (tiež Holanďan) a ďalších dvadsiatich ôsmich ľudí, ktorí sú v Murmansku uväznení.

Dnes ubehol presne mesiac odkedy nás ruské bezpečnostné jednotky zobrali na pevninu. Stále mi nedovolili niekomu zavolať, hoci mám na to právo. Rada by som hovorila so svojou rodinou, aj keď len na krátko.

 

Som vo svojej cele sama, izolovaná od ostatných. Cela, v ktorej ma držali prvé tri týždne, bola v dosť zlom stave. Potrubie tieklo, okno sa nedalo zatvoriť, odpadová rúra bola pokazená a moju špinavú celu často navštevovali potkany. Teraz mi pridelili novú celu.

Počula som, že máte Rusko čoskoro navštíviť. Chcela by som Vás požiadať, aby ste sa počas Vašej návštevy porozprávali s ruskými autoritami o našej situácii. Ja a moji kolegovia Vám budeme veľmi vďační. Pevne verím, že dokážete kladne ovplyvniť nielen našu situáciu, ale aj podmienky, v ktorých momentálne žijeme.

 

S pozdravom,

Faiza Oulahsen