Znova je tu tá časť roka. Za posledné dve desaťročia, sa svet každý rok v novembri alebo decembri schádza, aby sa pokúsil vybojovať dohodu, ktorá zabráni katastrofálnej zmene klímy. Po toľkých rokoch by nás to mohlo zvádzať k tomu, že už nebudeme čakať veľké prekvapenia. Ale nebojte sa, tento rok sa poľská vláda rozhodla veci okoreniť, aby zabezpečila, že všetko bude tentoraz trochu inak.

Poľský premiér Tusk sa rozhodol, že nastal čas na to, aby firemné sponzorstvo vstúpilo do sveta rokovaní o klíme. A nepozval len tak nejaké korporácie. Po prvýkrát vôbec sú rokovania sponzorované jednými z najviac znečisťujúcich podnikov na svete.

Tak sa ocitáme v absurdnej situácii. Kým je 30 našich kolegov držaných vo väzení, pretože mierumilovne protestovali proti šialenstvu ťažby ropy v Arktíde, trávime dni na rokovaniach o klíme, ktoré sú sponzorované spoločnosťami, ako je BMW, ktorý urobil skoro všetko k zastaveniu prísnejších CO2 noriem v Európe a udržal našu závislosť na rope.

Ale BMW ani zďaleka nie je samé. Zoznam sponzorov reprezentuje firemných znečisťovateľov. Medzi nimi francúzsky konglomerát Alstrom Power, ktorý vybudoval niektoré z najväčších poľských uhoľných elektrární. Ďalší sponzor, ArcelorMittal, bol tiež zaneprázdnený stavaním. Ako popredná svetová oceliarska a ťažobná spoločnosť sponzoroval stavbu plenárnych hál v konferenčnom centre, kde prebiehajú rokovania. V istom zmysle, krajiny vyjednávajú novú klimatickú dohodu doslova v bruchu beštie, ktorá už roky lobuje vlády, aby sa zabránilo prísnejším cieľom pre znižovanie emisií v Európskej únii.

Bohužiaľ tu sa to ale nekončí. Ďalší spoluvinník  je PGE, najväčšia poľská energetická spoločnosť a prevádzkovateľ neslávnej hnedouhoľnej elektrárne Belchatow. Je to elektráreň, proti ktorej sme protestovali minulý týždeň, pretože spaľuje nielen jedno z najšpinavších a najviac znečisťujúcich palív, ale drží tiež smutný rekord ako najväčší zdroj emisií oxidu uhličitého v celej Európe. Ak chcete uzavrieť divokú stávku, kto postavil časť Belchatówu, tu je návod: posuňte sa trochu hore.

A zoznam pokračuje. Aj keď poľská vláda zarazila týmto korporáciám poskytnutie miesta pri rokovacom stole, pozvala ich - opäť prvýkrát v histórii - priamo na stretnutie s lídrami OSN v novo zriadenom "Biznis fóre starostlivosti o klímu". Ako by to nestačilo, poľská vláda sa tiež rozhodla hostiť jeden z najväčších svetových uhoľných samitov, ktorý sa koná počas súčasných rokovaní o klíme. K nášmu pondelňajšiemu protestu v samotnom srdci uhoľného priemyslu sa pripojili občianske organizácie z celého sveta. V čase, keď takmer 90 % Poliakov jasne povedalo, že chcú viac energie z obnoviteľných zdrojov, poľská vláda nielen zradila svojich vlastných ľudí, ale aj celý svet.

Veda nám jasne hovorí, že musíme nechať väčšinu fosílnych palív v zemi, ak chceme mať reálnu šancu, aby sa zabránilo katastrofálnej zmene klímy. Ak sa vážne chceme vyhnúť klimatickej kríze, nemôžeme dovoliť, aby sa medzinárodné klimatické samity stali predvádzacími akciami niektorých najviac znečisťujúcich podnikov a priemyselných odvetví na svete. Povoliť tým, ktorí spôsobujú problém, sponzorovať samotné rokovania, ktoré sú určené na riešenia tohto problému, je viac ako schizofrénia, je to úplné šialenstvo.

Sebastian Bock je politický poradca Greenpeace International. Sledujte ho na Twitteri @sebastianbock