James Turner

Začiatkom apríla budem stáť  na zamrznutom Severnom oceáne, pripravovať sa na cestu na Severný pól. Na sebe budem mať asi štyri vrstvy fleecu a špeciálnu čiapku, ktorú pre mňa niekto uštrikoval. Vo vrecku budem niesť mandľovú čokoládu, iPod a deklaráciu nádeje pre budúce generácie.

Ako väčšina z nášho 16-členného tímu, nemám žiadne skúsenosti. Fakt, vôbec žiadne. V podstate moje jediné skúsenosti s voľnou prírodou sú obmedzené na kempovanie s kamarátom Barnabym v našej záhrade. To som mal 7. Tak prečo teda Greenpeace pomáha mne a skupinke neskúsených deciek dostať sa na vrchol sveta? Nuž, rozpoviem vám krátky príbeh.

Chystáme sa v mene všetkého života na Zemi vyhlásiť Severný pól chráneným. Keď tam dorazíme, vyhĺbime do ľadu dieru, do ktorej zapichneme vlajku pre budúcnosť. K vlajke bude pripojená nádobka s menami približne 2,7 milióna ochrancov Arktídy, ktorí sa k nám pripojili na stránke www.ZachranmeArktidu.sk.

Dúfame, že týmto odštartujeme novú diskusiu o Arktíde, ktorá sa týka nás všetkých. Práve teraz sa jediná diskusia zaoberá problémom, ako vydrancovať všetok olej, naftu a ryby, ktoré sa topením ľadu odkrývajú.

Inak povedané, keď zodvihneš ruku a spýtaš sa: „Uhm, prepáčte, ale nie je trochu hlúpe považovať topiaci sa ľad ako šancu vyťaženia ďalšej ropy?“, vysmejú ťa, nazvú ťa naivným, a pošlú do kúta, aby si sa naučil správať.

My si myslíme, že existuje lepší spôsob. Voláme na mocných, aby ochraňovali Arktídu a bojovali proti klimatickým zmenám jednotou, spoluprácou a  mierom. Začíname požiadaním prezidenta Obamu o zákaz ťaženia na pobrežiach Aljašky. To ale nestačí.

Popri polárnych sprievodcoch, profesionálnych kameramanov a počítačových čarodejníkov budem sprevádzaný štyrmi úžasnými osobami, ktorí majú o Arktíde, klimatických zmenách a nádeji čo povedať.

Renny pochádza zo Seychelov. Jeho národ kvôli dvíhajúcemu sa moru takmer úplne vymizol. Aj keď by ste to naňho nepovedali. Počas celého nášho tréningu sa stále smial, dokonca aj keď vypadol zo spacáku.

Kiera žije v Denedehu na severovýchode Kanady. Je výkonnou aktivistkou, speváčkou a ochrankyňou práv pôvodných obyvateľov. S ňou je tiež riadna sranda a so sebou nesie bubon.

Josefina je švédska Laponka. Je to jeden z najstarších pôvodných kmeňov Európy. Roky záviseli od chovu sobov. Taktiež si na expedíciu berie špeciálnu čiapku. 

Ezra je veľmi talentovaný mladý herec z New Yorku. Následky superbúrky videl vo svojom rodnom meste a na expedíciu sa pripravuje hodinami Zumby.

Bude chladno, bude to ťažké a v podstate nevieme, čo máme očakávať. Sem nám môžete posielať správy a sledovať náš postup. Pokúsime sa odpovedať na čo najviac z nich, pokým nám nedôjde čokoláda. Poprajte nám veľa šťastia.

James Turmer - ako bývalý člen BBC, ITV a Greenpeace UK, James stojí na čele komunikácií pre Arktickú kampaň. Býva v Los Angeles.