Ďalší ročník Pohody je úspešne za nami. Nálada bola výborná, počasie vyšlo tak akurát, postretávala som veľa kamarátov a známych a na niektoré koncerty budem spomínať ešte minimálne ďalší rok. Ale ani ľudia, ani hudba neboli tým hlavným dôvodom, prečo som tento rok na Pohode bola. Bola to totiž moja prvá pracovná Pohoda.

Tí z vás, ktorí ste druhý júlový víkend tiež boli na trenčianskom letisku, ste si určite všimli veľký biely stan s nápisom “Zachráňme Arktídu” v mestečku neziskoviek. V našom arktickom iglu ste si od štvrtka do soboty večera nabíjali  mobily či notebooky zo slnečnej energie, hrali sa arktické hry a podpisovali petíciu. Alebo ste jednoducho len oddychovali. Poniektorí návštevníci Pohody sa u nás cítili tak dobre, že si aj na pár hodín zdriemli:-). Pred iglu na všetkých čakal infostánok plný materiálov a informácii o našej práci, no predovšetkým my – zamestnanci a dobrovoľníci Greenpeace Slovensko, od rána do večera v príjemnej festivalovej nálade, ochotní porozprávať sa o všetkom možnom od lovu veľrýb v Japonsku až po veterné elektrárne v Burgenlande. No predovšetkým o Arktíde.

Arktický ľad sa každým rokom rýchlejšie topí a veľké ropné spoločnosti v tom vidia príležitosť zarobiť za každú cenu. Arktída je v ohrození – a s ňou aj my všetci. Arktický ľad totiž odráža veľkú časť slnečného žiarenia naspäť do kozmu a tak ochladzuje našu planétu a stabilizuje počasie na celej severnej pologuli – teda aj na Slovensku. Aj vďaka vám všetkým, ktorí si tieto súvislosti uvedomujete a ktorým to nie je jedno, sa nám za necelé tri dni na Pohode podarilo vyzbierať viac ako 1500 podpisov za vyhlásenie Arktídy za chránené územie. Veľmi sa teším, že niekoľko z tých 1500 podpisov patrí tým, kvôli ktorým sa Pohody každý rok nevieme dočkať.

Hneď vo štvrtok poobede sa pri našom arktickom iglu zastavili chlapci z Polemicu. V modrých arktických tričkách vyzerajú viac ako dobre, čo poviete?

Tesne pred svojím vystúpením si čas na záchranu Arktídy našla aj kapela Vidiek. Počas koncertu Československej filharmónie v backstagi za hlavným pódiom nielen podpísali petíciu, ale sa na podporu arktickej kampane aj spoločne vyfotili.

Úplne najviac sa s našim medveďom podarilo skamarátiť chalanom a Slivke z Pudingu Pani Elvisovej - pristane im to spolu ako keby bol ľadový medveď odjakživa jedným z členov PPE:-).

 

Punk's Not Dead! A aby neboli „dead“ ani ľadové medvede a život v Arktíde, o to sa svojim dielom pričinili aj páni z Davovej psychózy. A mimochodom, ich koncert by prebral zo zimného spánku každého medveďa!

Našu kampaň podporili nielen hudobníci na Pohode, ale aj iní herci a hudobníci ako Laco Lučenič, Thomas Puskailer, Zdenka Predná, blogerka Tonbogirl – Marika Majorová, Juraj Kemka či Lasky z Pary. Na to, aby ste sa zapojili nemusíte byť slávny. Každý jeden človek je dôležitý. Podpíšte sa tu.

Mária Horská je koordinátorkou arktickej kampane na Slovensku.