Po tom, ako premiér Fico v decembri potvrdil, že spoločnosť ČEZ chce naozaj od výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach odstúpiť, sa veci začali hýbať rýchlym tempom.

Jaslovské Bohunice ©Greenpeace/Igor Polakovič

Akcionári spoločnosti JESS  - slovenský JAVYS a český ČEZ, podpísali so spoločnosťou Rosatom memorandum o porozumení. Dôvodom je vraj možné vstúpenie tejto ruskej firmy do projektu, ich prístup k materiálom a informáciám o projekte, aby si mohli zvážiť, či do toho pôjdu alebo nie.

Je zvláštne, že ruská firma, ktorá má už teraz v podstate monopol na slovenské reaktory, dostane prístup k dokumentom, ktoré občania Slovenska nemôžu zhliadnuť ani za ten svet. Ako vlastne bude prebiehať celý proces predaja akcií? Môže si skoro 50 percentný vlastník budúcich reaktorov predať svoj podiel podniku komukoľvek? Len tak? Bez schválenia vládou? Bez výberového procesu? Bez stanovenia kritérií?

Dôvodov, prečo takýto postup nie je správny je viacero.

  1. Predaj akcií firme Rosatom, ktorá sama reaktory vyrába a dodáva, podľa mňa úplne vylučuje akýkoľvek transparentný proces výberu technológie v budúcnosti. Snáď len hlupák by si mohol myslieť, že Rosatom nechá vyhrať tender na výstavbu nejakú konkurenčnú firmu. Ak sa teda vôbec budú hrať na transparentnosť a tender vypíšu.
  2. Ďalším strašiakom v tejto kauze je pre mňa Rosatom ako taký. V princípe by malo byť jedno, kto dodá novú jadrovú technológiu, pretože všetky reaktory predstavujú veľmi podobné riziko. Možná výstavba ďalšieho ruského reaktora je však zlou správou pre energetickú bezpečnosť Slovenska. Spoliehať sa na rovnakého dodávateľa technológie a zrejme aj paliva a ďalej na ňom prehlbovať našu závislosť, neznie ako veľmi šťastný nápad. Hlavne, keď vezmeme do úvahy možné geopolitické problémy v budúcnosti. Koniec koncov, pri výstavbe novej jadrovej elektrárne hovoríme o cca 100 rokoch spolupráce či závislosti – od plánovania, prevádzku až po vyraďovacie práce.

Rýchly predaj akcií Rosatomu by podľa mňa nebolo žiadnou výhrou, hlavne, keď je možné, že takýmto „nevinným“ obchodom dáva Slovensko firme projekt ako na zlatom podnose. Dávame im možnosť ovplyvňovať projekt a stanovovať kritériá samým sebe. A to zaváňa škandálom.