Keď budete toto čítať, budem už s trochou šťastia liezť na Shard, najvyššiu budovu v Európe, stovky metrov nad zemou.

Toto však píšem necelý týždeň pred dňom D a cítim sa...unavená. Plecia mám opuchnuté z tréningu s plne naloženými batohmi a každú noc sa budím na sny o karabínach a zapletených lanách.

 

Kebyže mám však na výber, šla by som do toho znova. Trénujem na niečo, čo dúfam pomôže zastaviť jednu z najviac srdcervúcich aktivít bezohľadného ničenia životného prostredia vôbec – ťažbu ropy v Arktíde. Som v siedmom nebi z pocitu, že môžem byť súčasťou odporu voči týmto desivým plánom.

Lezkyňou som už dlhé roky, ale toto je najväčšou výzvou, akú som kedy prijala. Mám celkom normálny strach z výšok, nie že by to bolo neznesiteľné, ale určite tam je. Že či sa bojím? Jasné! Ale strach je len o tom, čo si pripustíte. Pre mňa je to, čo sa chystáme spraviť, akt individuálneho hrdinstva. Dúfam, že takto povzbudíme aj iných, ktorí váhajú, či sa do nejakých aktivít na záchranu Arktídy zapoja, aby do toho šli.

Prečo mi vlastne na tejto téme natoľko záleží?  

Keď som bola malá, milovala som dokumentárne programy National Geographic. Všetci okolo si mysleli, že som citlivka, lebo som plakala zakaždým, keď chcel lev zožrať gazelu. Odvtedy sa toho až tak veľa nezmenilo, pretože aj keď teraz viac rozumiem kolobehu života, stále ma dojíma utrpenie ľudí a zvierať, ako aj ničenie životného prostredia.

Pri predstave úniku ropy v Arktíde mi je zle. V posledných 30 rokoch sa v lete roztopilo toľko arktického ľadu, že tam Shell, Gazprom a iní môžu robiť vrty a riskovať havárie. Je to zničujúci začarovaný kruh. Dúfam, že toto rozhorčenie a pocit naliehavosti cítite rovnako a pridáte sa k nám, aby sme ich zastavili.  

Často sa na Shard pozerám z práce, či z autobusu cestou z nej a príde mi obrovský a naše plány na jeho zdolanie úplne šialené. Vidím v tom paralelu k nášmu cieľu zachrániť Arktídu. Ako myšlienka je to skvelé. Ale čím sme bližšie k nášmu cieľu, tým viac pochýb a obáv sa vynorí. O tom, či môžeme dosiahnuť niečo tak veľké. Čím viac ľudí však tvrdí, že je to nemožné, tým bližšie k úspechu sme.  

Všetko, čo musím ja a ďalšie aktivistky dnes na budove urobiť, je postaviť sa jej a vyliezť na ňu. Ale čo tie milióny ochrancov Arktídy? Musíme čeliť celým priemyselným odvetviam, vládam a spôsobu myslenia, ktorý stavia zisk pred dobro planéty a nás všetkých.  

Naša spoločná sila je pre mňa inšpiráciou, pomáha mi nezabudnúť na to, čoho sme všetci, s podporou ľudí na celom svete schopní – zachrániť Arktídu.