Kým v januári sme sa od premiéra Roberta Fica dozvedeli, že Mochovce budú stáť o 680 miliónov eur viac ako sa plánovalo, dnes už Enel samotný avizuje navýšenie o celý milión eur. Ako je možné, že vláda, ktorá by mala mať prehľad o výške investície v podniku, kde má podiel, povie v januári jednu sumu a o dva mesiace sa dozvieme sumu druhú? Samozrejme vyššiu. Tento projekt je z časti dotovaný z verejných financií vo forme odpustenia vyplácania státisícov eur z dividend.Je to ďalší príklad zatajovania informácií a netransparentnosti zo strany jadrového sektoru.

Je priam nepochopiteľné, že sám premiér Fico sa na jednej strane sťažuje na správanie firmy Enel, na druhej strane naďalej tlačí na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Výstavba jadrových reaktorov sa dostáva do podobných problémov finančných a časových sklzov všade vo svete, a preto je naivné si myslieť že to v Bohuniciach bude inak.

Peniaze, ktoré teraz štát vlieva do Mochoviec by mohli byť v súčasnej ekonomickej situácii využité určite lepšie, hlavne keď Slovensko bude väčšinu elektriny z dostavovaných reaktorov vyvážať do zahraničia a nebude slúžiť občanom. Tí budú viac zaťažení ďalším jadrovým odpadom, ktorého nákladné uskladnenie bude musieť vyriešiť štát z našich daní, ten do zahraničia odberateľom nepôjde.