Od záchrany včiel sme plynulo prešli k záchrane potravinového systému, poľnohospodárstva, našej potravy a v konečnom dôsledku aj nás samotných. Áno, reč je o našej novej snahe s názvom Jedlo pre život. Spoločný menovateľ? Pesticídy. Tak, ako škodia včelám, škodia aj životnému prostrediu – vode, pôde, dostávajú sa do jedla, ktoré jeme a škodia aj nám. Naším cieľom je nielen presadiť opatrenia na zníženie spotreby pesticídov v súlade s ochranou včiel, zdravia ľudí a životného prostredia, ale aj opatrenia, ktoré na Slovensku rozšíria ekologické poľnohospodárstvo a pomôžu farmárom. Aj preto sa snažíme otvoriť dialóg s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom a presvedčiť ho, že tento problém treba začať riešiť.

©Tomáš Halász/Greenpeace

V stánku na Pohode si preto ľudia, ktorí sa u nás zastavia, budú môcť skúsiť, aké to je byť v jeho koži. Ak by sa stali ministrom pôdohospodárstva na jeden deň, aké opatrenie by presadili? Všetky odkazy budeme zapisovať na symbolickú pohľadnicu. Ľudia budú môcť svoje fotky „z ministerského kresla“ zdieľať na sociálnych sieťach s hashtagom#pohoda2015#jedloprezivot #kebysombolministrom.

©Michal Burza/Greenpeace

Poľnohospodárstvo možno v mnohých ľuďoch evokuje zastaraný systém JRD, smrad z hnoja a špinavé traktory, či drobenie zrna v televíznych „socíkovských“ správach. V minulosti však k tomuto odvetviu, ktorému vďačíme za to, čo môžeme jesť, pribudlo aj čosi naozaj nebezpečné – chemické látky a hnojivá. Tie na našich poliach z minulého režimu zostali a práve ony by do moderného sveta patriť nemali.

Poľnohospodárstvo sa postupne mení a nemusí pôsobiť ako z čias minulého režimu. Je to krásna a dôležitá činnosť. Zabezpečovať potravu pre ľudí je práca hodná obdivu. Trend balkónového pestovania byliniek a paradajok, predaj čerstvej zeleniny z malých fariem, „debničkovanie“ a súčasný „boom“ pomalého a zdravého jedla je signálom toho, že ku zmene skutočne dochádza. To však nestačí. Našu budúcnosť si predstavujeme ako čisté a zdravé pestovanie – bez chémie, plné  vitamínov a chuti, akú si pamätáte ešte z čias záhradky vašej starej mamy. Vidíme ju ako systém, v ktorom nestrácame úrodnú pôdu, v ktorom neplytváme potravinami. Možno vám to znie ako utópia. Ale výstava fotobríbehov ekologických farmárov, ktorú tiež budete môcť vidieť v našom stánku, vás presvedčí, že inovatívne nechemické farmárstvo je neskutočne atraktívne a motivačné. Snáď budeme motivovať aj vás.