Tohtoročný El Niňo môže spokojne prehlásiť svoj podiel na ničení Mexika svojím historicky najsilnejším hurikánom Patrícia alebo účasťou pri jednom z najvážnejších vzplanutí požiarov rašelinísk a lesov v Indonézii. No toto všetko môže byť len začiatkom.

Hurikán Patrícia dolieha na Mexické pacifické pobrežie (Október, 2015)

Po počiatočných hrách na skrývačku s klimatickými vedcami počas celého roka sa El Niňo momentálne tvaruje do svojej najsilnejšej podoby od roku 1998. V tom roku totiž práve preň milióny ľudí v celej Afrike, Ázii a strednej Amerike trpeli hladom. Rok 2015 však môže byť ešte horší.

Klimatickí experti predpovedali El Niňo v obrovskej sile už na rok 2014, ale fenomén sa napriek očakávaniam nedostavil. Hoci šlo o rekordný rok, pokiaľ ide o horúčavy, hoci aj teplota morí v strede Tichého oceánu zostala na povrchu nezvyčajne vysoká.

Napriek tomu zostali podmienky pre vzik El Niňa vhodné aj v roku 2015 a v marci National Oceanic and Atmospheric Association vyhlásila, že „dlho očakávaný El Niňo dorazil“.

Nielen že El Niňo dorazil, no je tu aj so zvýšenou intenzitou. Vznikajú otázky o jeho prepojení s globálnym otepľovaním a katastrofickým počasím, akým bol napríklad hurikán Patrícia.

Agentúra Oxfam varuje, že v dôsledku zlyhania pestovania obilia, ktoré sa pripisuje El Niňu, hrozí najmenej 10 miliónom ľudí po celom svete hlad.

El Niňo, rovnako ako aj klimatické zmeny, budú ohrozovať ľudstvo na celej planéte. Greenpeace odpovedá – nechceme len prinášať svedectvá, ale chceme byť aj súčasťou riešenia.

Momentálne je El Niňo medzi najsilnejšími zaznamenanými a blíži sa jeho vrchol, ktorý sa očakáva v rokoch 2015 až 2016 (na severnej pologuli neskorá jeseň/skorá zima), s približne 95 % šancou presahu až do roku 2016 pred postupným oslabením na jar. 

El Niňo zhoršil obdobie sucha v Indonézii a požiare rašelinísk a lesov dusia väčšinu Juhovýchodnej Ázie dymom. Greenpeace žiada koniec deforestácie a žiada, aby sa využíval taký palmový olej, ktorý sa získava z trvalo udržateľného poľnohospodárstva.

Mexiko čelilo inej hrozbe, keď hurikán Patrícia rýchlo zosilnel a stal sa najsilnejším hurikánom zaznamenaným na východe Tichého oceánu aj na celom Severoatlantickom pobreží. K oživeniu mu pomohli nezvyčajne horúce vody oceánu.

Tajfún Koppu zase zhodil viac ako meter zrážok na Filipíny a zatopil tak hlavnú oblasť pestovania ryže. Skomplikoval tiež plánovanie zberu, ktoré je už aj tak ohrozené. Krajina totiž trpí následkami El Niňa – obávané sucho a nedostatok dopestovaných surovín.

Farmár s rodinou stojí na vyschnutom poli vo svojej dedinke na Filipínach.

Greenpeace v Juhovýchodnej Ázii koordinuje dodávky organických semiačok zeleniny a hnojív. Snaží sa pomôcť farmárom nahradiť zničené rastliny, podobne ako to bolo, keď "zaútočil" tajfún Hagupit.

 V Austrálii Greenpeace  monitoruje Veľký bariérový útes. Dôvodom sú obavy z veľkého miznutia koralov z teplejších oceánskych vôd. Toto miznutie živočíchov je jedným z najväčších dlhodobých rizík, ktoré sa útesu týkajú,  a preto Greenpeace požiadal Carmichael-ove uhoľné bane v Queenslande, aby prestali zohrievať klímu.

El Niňo nám umožňuje pozrieť sa do budúcnosti -  na budúce následky klimatických zmien a potenciálnych ľudských a prírodných katastrof, ktoré môžeme očakávať. Musíme upraviť poľnohospodárske systémy vo svete a ukončiť vek fosílnych palív.

                                              Varovania sú jasné.

Nedávna štúdia, publikovaná v Natural Climate Change, uviedla, že súčasné množstvo emisií môže znamenať v nasledujúcich 100 rokoch dvojnásobok takých extrémnych hurikánov, aké El Niňo prináša.  El Niňo je momentálne na vrchole - napomáhajú mu k tomu podmienky, ktoré sa ukrývajú za dlhotrvajúce klimatické zmeny.

Zatiaľ čo prírodná rôznorodosť zohráva hlavnú rolu v systéme počasia, klimatická zmena zmenila vyhliadky a zmenila prirodzenú hranicu. Zvýšila tak možnosť, že extrémne počasie budeme zažívať často a so silnejšími následkami.

Tohtoročný El Niňo nám pripomína to, čo nechceme vidieť. Zároveň poukazuje na to, že svetoví lídri musia počas klimatických rokovaní v Paríži prijať veľmi silné emisné záväzky. Je čas položiť na stôl všetko, čo máme. Lebo už včera bolo neskoro. 

Aaron Gray-Block je Crisis Response Campaigner v Greenpeace International.

Za preklad ďakujeme našej dobrovoľníčke Kataríne Petrusovej.