Keď spoločnosti Adidas, Puma a Nike prisľúbili do roku 2020 odstrániť toxické látky zo svojej výroby, bol to skutočne významný krok. Keď sme našu pozornosť nasmerovali na ďalšie spoločnosti, zvyšok priemyselného odvetvia zaujal opačné stanovisko. 

"To, čo od nás chce organizácia Greenpeace, sa nedá uskutočniť,” hovorievajú nám spoločnosti. “Žiadna svetová módna spoločnosť nedokáže svoje dodávateľské reťazce úplne stransparentniť a vylúčiť všetky toxické látky z jednotlivých výrobných procesov,” dodávajú.

V priebehu posledných rokov však módni návrhári, modelky, aktivisti a blogeri na celom svete dokázali, že sa mýlia.

Vyše 70 módnych spoločností a dodávateľov prijalo záväzok Detox, čo znamená do roku 2020 odstrániť toxické látky zo svojich dodávateľských reťazcov. Spolu predstavujú približne 15 % svetovej textilnej výroby.

Len zopár spoločností, ak sa vôbec také ešte nájdu, dnes spochybňuje, či je výroba bez toxických látok vôbec možná. Jedinou otázkou zostáva: ‘Ako rýchlo na ňu prejdeme?‘

Cieľom je výroba bez toxických látok do roku 2020.

Aby sme videli, aký pokrok spoločnosti urobili na svojej ceste k stanovenému cieľu do roku 2020, zverejnili sme Detox Catwalk. Ide o online platformu, ktorá hodnotí 19 módnych a športových spoločností, a ktorá opätovne poukazuje na to, že „vyčistenie“ dodávateľských reťazcov v módnom priemysle JE MOŽNÉ.

Pozrite si video: https://youtu.be/QaNEwiDe67w

Dve z najväčších svetových módnych spoločností - H&M a Zara (Inditex) - spolu so stredne veľkou talianskou značkou Benetton sú toho dôkazom. V priebehu niekoľkých rokov odviedli kus práce pri odstránení nebezpečných látok zo svojej výroby, zverejňovaní údajov o odpadových vodách pre väčšiu transparentnosť a uverejňovaní zoznamov svojich dodávateľov. Právom im patrí zaradenie do kategórie Detox „Avantgarda”.

Na druhej strane, 16 z 19 hodnotených módnych a športových spoločností nenapreduje dostatočne rýchlo. Nike, LiNing, Esprit a Victoria’s Secret patria medzi tie, ktoré sa dostali do najhoršej kategórie - “Faux Pas”. 

Ďalších 12 značiek sa nachádza v strednej kategórii “Vo vývoji”, kam patria napríklad spoločnosti Adidas, Burberry, Levi’s a Valentino. Tie by sa mali poponáhľať, ak teda chcú svoje ciele naozaj dosiahnuť do roku 2020. 

Aktivisti Greenpeace pri príležitosti Týždňa módy v Miláne, Taliansko, v r. 2014  rozvinuli v ikonickej Galleria Vittorio Emanuele transparent s rozmermi 100m2  s textom "Kráľ je nahý".

Nadišiel čas na to, aby sme sa pozerali týmto spoločnostiam na prsty a pripomínali im ich sľuby. V nadchádzajúcich rokoch budeme hodnotiť ich pokrok, aby sme sa uistili, že sa do roku 2020 vo svojej výrobe naozaj zbavia toxických látok. 

Toto je však len vrchol ľadovca. Nadmerná výroba lacných odevov nikdy nebude udržateľná. To, o čom budeme hovoriť nabudúce, je model obchodu a výroby, ktorý bude udržateľný. A ak nás podporíte svojím hlasom, spolu môžeme zmeniť celý módny priemysel!

Kirsten Brodde je líderkou projektu Detox My Fashion v Greenpeace Nemecko.

Preložil: Onrej Čurilla