Predvianočné obdobie sa v našom geografickom kontexte už nejaký čas spája s nakupovaním. Obchody sú preplnené ľuďmi, ktorí sa snažia uloviť ten najlepší vianočný darček alebo nakúpiť dostatok (povedzme si však úprimne – až prebytok) potravín na celé vianočné obdobie. Greenpeace Slovensko prináša predvianočné tipy, ako svoje nákupy a v konečnom dôsledku aj Vianoce urobiť o čosi ekologickejšími. Dokonca aj vianočné darčeky či štedrovečerný stôl môžu vyzerať inak, ako by ste si mysleli. Ku všetkému totiž existujú alternatívy. Ak ich uprednostníte, ušetríte nielen našu planétu, ale aj svoje peňaženky. Nikoho nechceme nútiť, aby zľavil od svojich kvalitatívnych požiadaviek na Vianoce. Veď skutočne je to jedinečná príležitosť na obdobie pokoja s našimi najbližšími. Jediné, čo chceme je, aby sa ľudia viac zamysleli a uvedomili si, že skutočne nepotrebujú úplne všetko, čo im obchody ponúkajú. Možno budete prekvapení, že Vaše sviatky budú s menším stresom a väčším pocitom spokojnosti a pokoja. Nestíhate vymýšľať? Inšpirujte sa! 

1.      Nakupujte výrobky z druhej ruky

Nakupovanie výrobkov z druhej ruky má hneď niekoľko pozitívnych aspektov. Nielenže im dáte druhú šancu a zabránite tomu, aby skončili ako odpad na skládke, ale aj zabránite tomu, aby sa použili nové prírodné zdroje potrebné na výrobu nových vecí.

2.      Nakupujte ekologické výrobky

Nakupujte darčeky, ktoré sú čo najviac šetrné k životnému prostrediu. Dajte prednosť drevným výrobkom s označením FSC (toto označenie znamená, že drevo pochádza z trvalo udržateľného lesného hospodárstva) pred plastovými, vyberte si ekologickú kozmetiku, oblečenie z bio materiálov a produkty s logom Fair Trade (spravodlivý obchod).

3.      Darujte službu

Mnohí ľudia by viac ako materiálny dar privítali niečo priamo z vašej výroby. Váš čas, zručnosti a energia sú rovnako oceniteľné ako akýkoľvek dar, ktorý môžete vložiť do škatule. Prečo teda nedarovať nevyspatým rodičom stráženie detí, umývanie okien alebo pravidelné nákupy pre babku či základy internetu pre rodičov? 

4.      Podarujte zážitok

Potešenie a spomienky zo zážitku pretrvajú večne. Lístky na koncert milovanej kapely alebo výstavu, predplatné na obľúbený časopis alebo poukaz na plavecký kurz pre deti určite potešia aj náročnejších členov rodiny. Alebo sa obdarujte ako rodina výletom balónom, spoločným kurzom na varenie alebo wellness víkendom.

5.      Jedlé dary

Každý z nás ocení lahodné domáce pochúťky. Prečo teda nedarovať výber tohoročných domácich džemov, famózne zavárané uhorky a čalamádu, alebo čaj z vysušených byliniek z vašej záhrady. Ak sa vám nechce tráviť čas naviac v kuchyni, čo takto vytvoriť kuchársku knižku z vašich vlastných obľúbených receptov.

6.     Darujte dobro

Dohodnite sa spoločne s rodinou a priateľmi a namiesto darčekov darujte peniažky na dobrú vec. Všade okolo nás sa nájdu ľudia, ktorí bojujú s problémami. Aj malá pomoc od Vás im môže zmeniť život. 

7.      Kvalita a nie kvantita

Pri výbere jedla na vianočný stôl uprednostňujte kvalitu pred kvantitou. Nakupujte lokálne vyprodukované ekologické potraviny, ktoré pochádzajú z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Priemyselné poľnohospodárstvo je založené na mechanickej výrobe úzkeho spektra plodín závislej od chemických postrekov, má na svedomí znečistenie prírodných zdrojov a prispieva ku klimatickej zmene a kolosálnej strate biodiverzity. Na rozdiel od toho ekologické poľnohospodárstvo je založené na diverzite a úcte k prírode. Kúpou lokálnych produktov navyše podporíte aj miestnych producentov. 

8.      Obmedzte spotrebuje mäsa, mliečnych výrobkov a rýb

Priemyselný chov hospodárskych zvierat má negatívne dôsledky pre životné prostredie. Prispieva ku klimatickej zmene (má na svedomí až 14.5 percent antropogenických skleníkových plynov) a strate biodiverzity, je jednou z kľúčových príčin odlesňovania a ako sektor je najväčší znečisťovateľ vody. Ak by sa 40 percent pôdy, ktorá sa dnes využíva na pestovanie krmiva pre dobytok, využilo na plodiny pre ľudí, mali by sme dostatok pôdy na nakŕmenie 9 miliárd ľudí.

Ak konzumujete namiesto kapra morské ryby a živočíchy, mali by ste sa vyhýbať druhom, ktoré sú v dôsledku nadmerného rybolovu ohrozené. Podľa odhadov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo je takmer 90 % hospodársky významných druhov rýb úplne vylovených. Populácia niektorých druhov veľkých rýb ako tuniak, mečúň alebo treska klesla o 90 %. Takisto odporúčame nakupovať ryby s označením, že ich vylovili v súlade s pravidlami trvalo udržateľného rybolovu.

9.      Snažte sa vyhnúť zbytočnému plytvaniu jedlom

V Európe vyjde každý rok nazmar až 88 miliónov ton jedla a tak by sme si aj počas vianočných sviatkom mali dávať pozor na to, aby sme jedlom zbytočne neplytvali.  Zvyšky z vianočného hodovania sa dajú zmraziť na inú príležitosť alebo ich môžete podarovať osamelému seniorovi či organizácii, ktorá pracuje so sociálne slabšími alebo s ľuďmi bez domova. Ak máte možnosť, nepoužiteľné zvyšky jedla skompostujte. 

10.      Pokúste sa vyrobiť vlastný baliaci papier

Na balenie darčekov sa každoročne spotrebuje veľké množstvo papiera, ktorý po jednorazovom použití končí v koši. Využite baliaci papier z minulého roka, vložte darčeky do ozdobných tašiek, ktoré sa dajú jednoducho použiť na iné príležitosti alebo ozdobte darčeky len stuhou. Ak sa rozhodnete použiť baliaci papier vyberajte papier vyrobený z recyklovaného papiera, ktorý nebol bielený chlórom. Vyhýbajte sa lesklým papierom, ktoré obsahujú ťažké kovy a nedajú sa ľahko recyklovať.

11.      Radšej živý ako umelý

Stále sa tomu mnohým nechce veriť, no živý stromček je skutočne ekologickejší stromček umelý. Umelé stromčeky sú totiž väčšinou vyrobené z PVC. Pri ich výrobe a počas životného cyklu vzniká množstvo nebezpečných látok, ktoré kontaminujú životné prostredie. Pri kúpe živého stromčeka treba myslieť predovšetkým na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke, čiže si u predajcu overte, odkiaľ pochádza. Môžete tiež použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý má navyše tú výhodu, že Vám vydrží aj oveľa dlhšie ako len počas obdobia Vianoc (v lete môže zdobiť váš balkón či záhradu). 

Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre umelý stromček, uprednostnite taký, ktorý nie je vyrobený z PVC materiálu, ale z alternatívnych čistejších materiálov (napríklad z polypropylénu). A hľadajte  stromček, ktorý bol vyrobený na Slovensku, čiže ho za vami nemuseli viezť tisícky kilometrov napríklad z Číny (aspoň trochu prispejete k znižovaniu emisií a spomaľovaniu klimatickej zmeny). 

Ozdobné reťaze, umelé vence, syntetická zeleň a vianočné dekorácie môžu obsahovať množstvo toxických látok ako olovo, ortuť, spomaľovače horenia, zlúčeniny cínu, ftaláty a ďalšie látky, ktoré môžu ohroziť naše zdravie. Vyhýbajte tiež sa dekoračným snehovým sprejom, ktoré môžu obsahovať dichlórmetán.

12.      Pozor na elektroodpad

Na Vianoce sa často obdarúvame aj rôznou spotrebnou elektronikou ako mobilnými telefónmi, televízormi, laptopmi, prehrávačmi hudby či filmov. Ak Váš pôvodný elektrospotrebič už doslúžil, nehádžte ho do komunálneho odpadu, ale odvezte do zberného dvora, kde ho vedia ekologicky zneškodniť (je to zadarmo). Predajcovia sú zároveň pri kúpe nového elektrospotrebiča povinní od Vás ten starý zobrať a postarať sa o jeho ekologickú likvidáciu, čiže aj tu ho môžete odovzdať. Pri výbere spotrebnej elektroniky vám pomôže Sprievodca zelenšou elektronikou, ktorý vydal Greenpeace a stiahnuť si ho môžete tu: www.greenpeace.org/rankingguide

13.      Slávnostné osvetlenie môže poriadne „otravovať“

Počas vianočných sviatkov sa spotrebuje obrovské množstvo energie len na slávnostné osvetlenie. Zakúpte si moderné vianočné osvetlenie, ktoré je vyrobené z LED žiaroviek. Majú dlhú životnosť a sú ohľaduplné voči životnému prostrediu. Svetelné reťaze môžu obsahovať vysoké koncentrácie olova a brómu. Dávajte pozor na vonné parafínové sviečky - uvoľňujú veľké množstvo chemických látok ako toluén, benzén alebo ďalšie uhľovodíky. Vonné sviečky, ktoré obsahujú vonné oleje často obsahujú ftaláty. Namiesto si nich domov rozžiarte sviečkami vyrobenými z rôznych voskov, či už včelieho, konopného, a pod.

14.      Kozmetiku radšej „eko“

Kozmetika patrí medzi najčastejšie darované vianočné darčeky a pred i počas vianočných sviatkov sa používa zvýšené množstvo čistiacich prostriedkov (na umývanie riadu, pracie prášky a podobne). Ešte pred návštevou obchodu sa skúste zamyslieť, aké je zloženie toho-ktorého výrobku a čo spôsobuje životnému prostrediu. Aj u nás sa dá už celkom bežne zakúpiť niekoľko značiek ekologickej kozmetiky a ekologických čistiacich prostriedkov do domácnosti. Sú priateľské k životnému prostrediu (rozkladajú sa a nezanechávajú po sebe stopy v podobe škodlivých látok), netestujú sa na zvieratách a neobsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie (podnietenie vzniku alergií, podráždenie pokožky a podobne).

Tak teda šťastné a veselé!

Greenpeace Slovensko