Lego, sme tiež smutní 

Autor blogu: Ian Duff

Lego hovorí, že mu je smutno. Greenpeace použilo jeho preslávenú značku v kampani proti plánom Shellu ťažiť ropu v Arktíde.

Sme tiež smutní.

Je nám ľúto, že vidíme tak známu a obľúbenú firmu, ako vďaka ochote svojho vedenia pomáha Shellu napraviť jeho pochybnú povesť.

Greenpeace obdivuje LEGO. Jeho hračky sú inšpiratívne a poučné. Sú zábavné nie len pre milióny detí, ale tiež pre nemálo dospelých na celom svete. Jedná sa takisto o jednu z najprogresívnejších firiem s akou sme kedy  pracovali. Už má za sebou celú radu pozitívnych krokov k znižovaniu svojho vplyvu na životné prostredie.

Preto je partnerstvo firmy LEGO so Shellom taká zlá správa.

Etika Shellu je úplne v rozpore s vysokými štandardmi, o ktoré sa usiluje LEGO. LEGO chce riešiť zmeny klímy, Shell nie. Shell chce, aby naša závislosť na špinavých fosílnych zdrojoch, ako je ropa, trvala ešte mnoho desaťročí. LEGO podporuje čisté zdroje energie, Shell nie. Predal väčšinu svojich obnoviteľných zdrojov a stále má zhubný vplyv na globálne jednanie o obmedzení skleníkových emisií. Shell podporuje tých, čo prebiehajúce zmeny klímy popierajú a blokuje rozvoj čistých zdrojov energie.

LEGO hovorí, že predpokladá, že Shell „dodržiava platné zákony všade, kde pôsobí“. Avšak existuje dostatočné množstvo dôkazov, že v Arktíde nie je Shell schopný zákony dodržiavať a fungovať bezpečne. Okrem toho, že je Shell zodpovedný za havárie ropných plošín, požiare na ťažobných lodiach, smiešne bezpečnostné vybavenie alebo daňové machinácie, Shell porušil zákon, keď  sa pokúsil ťažiť ropu v aljašskej časti Arktídy. A to už dva krát.

Ťažobné lode Shellu „ Noble Discover“ a „ Kulluk“ nevyhovovali požiadavkám zákona na ochranu ovzdušia v USA, ktorý chráni  oblasti ako je Arktída pred znečistením. Nešlo o výnimku – úrady objavili opakované porušenie pravidiel v dobe, keď boli obidve lode v ľadových vodách Arktídy a Shell dostal pokutu presahujúcu 1 milión USD.

LEGO chce zanechať planétu v lepšom stave pre naše deti. To isté chce Greenpeace. Ale nechceme, aby sa budúce generácie museli stretávať s tým, čo presadzuje Shell.

LEGO zdôvodňuje svoje partnerstvo so Shellom tak, že chce, aby sa jeho hračky dostali k viacerým deťom. Musí najziskovejšia hračkárska firma na svete odložiť svoje vlastné hodnoty len pre zvýšenie predaja? Spojilo by sa LEGO s tabakovými firmami len preto, aby sa jeho hračky dostali k masám?

„Len to najlepšie je dosť dobré“, hovorí riaditeľ LEGA Jørgen Vig Knudstorp. Prajeme si, aby to bola pravda. Ale nemôže byť, pokiaľ bude LEGO pomáhať Shellu vylepšovať povesť.

Lego sa musí pridať k ochrancom Arktídy a povedať Shellu NIE.