Ľubka žije vo Veľkej Británii, kde naši kolegovia vyhlásili súťaž o nazbieranie čo najviac podpisov za záchranu Arktídy. Kto by to bol povedal, že britskú súťaž nakoniec vyhrá Slovenka. Odmenou je účasť na jednej z našich ciest do Arktídy, v tomto prípade do nórskej časti tejto vzácnej oblasti. V niekoľkých častiach vám prinesieme zápisky z Ľubkinej cesty. Dnes o tom, ako sa chystala na cestu, ako sa dozvedela o tejto kampani a prečo sa do nej zapojila.

5. augusta 2013 Ľubka na Artic Sunrise

copy; Nick Cobbing/Greenpeace

 

Piatok 26.7. 2013

Vau. Je noc pred mojou špeciálnou cestou do Arktídy s Greenpeace. Už som skoro zbalená a zostáva len dokončiť posledné detaily. Stále nemôžem uveriť tomu, že som vyhrala súťaž Arctic rising a mám šancu byť časťou tohto veľkého projektu Greenpeace za záchranu Arktídy. Pamätám si na deň viac ako pred rokom, kedy šesť odvážnych kampanierov spolu s Lucy Lawless vyliezli na plošinu Terenayaki na Novom Zélande a naštartovali túto kampaň.

5. augusta 2013 Lucy Lawless na akcii Greenpeace

copy; Greenpeace

 

A kampaň stále pokračuje. Každý deň sa stále viac a viac ľudí pripája k globálnej petícii. Vždy som vedela o tom, akú skvelú prácu Greenpeace za desaťročia robí. Ale tentoraz, keďže obdivujem Lucy Lawless od detstva, som sa dozvedela o zachraňovaní Arktídy oveľa skôr. Milujem prírodu a zvieratá a táto myšlienka bola skvelá. Už sme zničili množstvo nádherných miest ale Arktída by mala zostať tak čistá, ako sa len dá. Rýchlo sa topí a my sa musíme pokúsiť zastaviť to. A to sa nám podarí, ak dokážeme zabezpečiť, aby bola Arktída chráneným územím. Bez ťažby ropy. Nie ako jednotlivci ale ako globálny tím a Greenpeace sú v tejto snahe našimi sprievodcami a spravodajcami.

5. augusta 2013

Walrus Walrosse © Bernd Roemmelt / Greenpeace

 

A tak začal môj boj na záchranu Arktídy. Aby som pomohla zachrániť toto nádherné, čisté a drahocenné miesto na Zemi, ktoré je dôležitou súčasťou našich životov, nech žijeme kdekoľvek na svete. Aby sme chránili nádherné druhy ako sú ľadové medvede, narvaly, veľryby, mrože a mnohé iné.