21. októbra 2013

© Denis Sinyakov / Greenpeace

 

Ahojte všetci! Tam vonku :)

Ospravedlňujem sa, moja angličtina nie je veľmi dobrá a moje písanie je ešte horšie! Ale myslím, že to rozlúštite.

Som už asi 12 dní sám v cele. Nemám knihy, noviny, televíziu, ani nikoho, s kým by som sa porozprával. Okrem dennej vychádzky som úplne izolovaný. 4 x 5 metrov veľký „dvor“ je obklopený betónovými stenami a pokrytý železnými tyčami. Hore je strecha, ktorá nedovolí preniknúť ani slnečným lúčom.

Jediná obloha, ktorú môžem vidieť, je z môjho okna v cele, ktoré je umiestnené na severnej strane budovy. To znamená, vôbec žiadne slnko. Dni sú dlhé! Mojim jediným spestrením sú návštevy môjho právnika a konzula raz do týždňa. A včera som dostal prvý zväzok emailov z vonku! Yehaa...

Agresívne a nespravodlivé konanie ruskej vlády a Gazpromu len dokazuje, aké dôležité je to, aby o Arktíde a jej budúcnosti rozhodla široká – globálna verejnosť a nie štáty a spoločnosti zaslepené svojimi zdrojmi a krátkodobými ziskami.

Dňa 18. septembra som sa vedome vystavil nebezpečenstvu a riziku, že skončím vo väzení, pretože som si istý, že MY máme silu spraviť zmenu! MY, obrovské množstvo ľudí na celom svete, ktorí sme statoční a ochotní bojovať za budúcnosť ďalších generácií. Pretože vieme a sme si vedomí toho, že naša budúca existencia závisí od toho, ako konáme teraz.

Poďme zachrániť Arktídu a s ňou aj šancu na budúcnosť pre ľudstvo. Vaša podpora a vedomie, že sme urobili tú správnu vec ma držia nad vodou. Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše milé slová, lásku a že sa o mňa staráte.

Ste nesmierne dôležití!

Marco Weber

Nebojte sa o mňa! (zatiaľ)

Marco Weber zo Švajčiarska je jeden z tridsiatich zadržiavaných v Rusku po nenásilnom proteste proti ničeniu Arktídy. Celá posádka Arctic Sunrise, ktorú protiprávne zadržala ruská pobrežná stráž v medzinárodných vodách čelí 15 ročnému väzeniu po obvinení z pirátstva. Podporte ich prepustenie.