Dnes budú veľryby všade skákať od šťastia. Prečo? Japonský klamlivý program “vedeckého lovu” veľrýb bol práve na medzinárodnom súde uznaný za nezákonný!

O desiatej doobeda odhlasovali sudcovia Medzinárodného súdneho dvora v Haagu dlho očakávané rozhodnutie o tom, či by mal pokračovať japonskou vládou podporovaný veľrybí program v Južnom oceáne.

Napriek tomu, že dnešné rozhodnutie nepostavilo zabíjanie veľrýb na vedecké účely mimo zákon, kategoricky však potvrdilo, že japonský program lovu veľrýb v Južnom oceáne nebol na vedecké účely a že množstvo  veľrýb, ktoré sa zabíjajú, nie sú ospravedlniteľné v mene vedy. A Súd pokračoval v tom, že Japonsko musí zastaviť vydávanie povolení na takýto lov veľrýb.

Prečo je to dôležité? Pretože je to záväzné v rámci medzinárodného práva. Rovnako Japonsko (obhajca) ako aj Austrália (ktorá spor priniesla pred súd) sa už pred tým dohodli, že budú rešpektovať rozhodnutie súdu.

Tieto správy potvrdzujú, čo sme už dávno vraveli: tento smrtiaci veľrybí program nie je nutný a je škodlivý pre zdravie našich oceánov. Je na čase, aby sa tento druh priemyslu presunul na stránky historických kníh.

Dnes je to na titulkoch správ po celom svete, žiadame japonskú vládu, aby okamžite začala dodržiavať toto rozhodnutie, vyradila továrenskú loď Nisshin Maru a znemožnila všetky budúce pokusy o pokračovanie veľrybieho programu.

Súdny spor: kto povedal čo?

Ak už sledujete chvíľu Greenpeace, viete, že už dlho tvrdíme, že takzvaný japonský vedecký program lovu veľrýb nie je nič viac ako chabo skrytá ale za to riskantná reklama.

A fakty to podporujú – od veľrybieho mäsa predávaného na trhoch až po dôkazy, že Japonsko platilo menej rozvinutým krajinám, aby si zabezpečilo hlasy v Medzinárodnej veľrybárskej komisii počas hlasovaní o ich veľrybom programe, praktika, ktorá sa volala “konsolidácia hlasovania”.

Taká prax podporovala každoročné zabíjanie v Južnom oceáne. Stovky veľrýb chytali harpúnami asi 6000 km od Japonska, potom ich vytiahli na palubu Nisshin Maru a odtransportovali do prístavu.

Japonská vláda hovorí, že lov veľrýb je dlhoročnou súčasťou japonskej kultúry a medzinárodná komunita by do toho nemala zasahovať. Ale austrálska vláda, ktorá začala súdny spor s Japonskom v roku 2010, rýchlo na tento argument odpovedala – rovnako ako to robil Greenpeace v minulosti. Upozornila na to, že lov veľrýb v Južnom oceáne v skutočnosti začal v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia a deje sa 6000 km od japonského pobrežia.

Faktom je, že aj veľrybí priemysel v Japonsku umiera. Prieskum, ktorý si objednal Greenpeace Japonsko, ukázal, že až 80 % respondentov nesúhlasí s lovom v hlbokých moriach. A až 85 % povedalo, že netušilo, že japonskými loďami boli v antarktických moriach lovené ohrozené druhy. Navyše, tisícky ton veľrybieho mäsa dnes zostáva zmrazené v skladoch v Japonsku, pretože dopyt je veľmi nízky. Napriek znižovaniu úlovku zásoba veľrybieho masa narastá.

Ako sa to mohlo stať?

História komerčného lovu veľrýb je príbehom pohrôm – znižovanie množstva jedného druhu za druhým priemyslom poháňaným chamtivosťou. Odsudzoval to roky rovnako Greenpeace ako množstvo environmentálnych skupín a vlád po celom svete.

Faktom je, že Medzinárodná veľrybárska komisia striktne zakázala lov veľrýb za komerčným účelom. Malá hŕstka krajín stále pokračuje v love veľrýb a využíva pri tom diery v zákaze, za čo je terčom kritiky. Rovnako Japonsko pokračovalo vo svojom veľrybom programe pod rúškom vedeckého výskumu s jasným cieľom pokračovať v komerčnom love.

Odkiaľ kam?

Toto je ďalší krok v našej snahe zastaviť nezmyselné komerčné veľrybárstvo, no nezastavíme sa, kým tento umierajúci priemysel neskončí na dobro.

To čo potrebujeme, je zastaviť komerčný lov veľrýb, aby sme sa mohli sústrediť na ďalšie výzvy v ochrane veľrýb, ako je klimatická zmena a deštruktívne rybárstvo.

Greenpeace bude pokračovať v práci na celom svete, aby zastavil tieto hrozby pre veľryby a oceány. Pre dnes – šírme dnešné správy široko a ďaleko.


Tom Ganderton je špecialistom na sociálne médiá Greenpeace Austrália a Pacifik