Už dávno som sa na žiadny deň tak netešila. Napriek tomu, že budík mi zazvonil už o 04:50 nadránom. Napriek tomu, že som vedela, že ma čaká viac ako päťhodinová cesta do Slovinska a večer opäť ďalších päť hodín naspäť. Príčinou mojich radostných očakávaní bola vidina návštevy Arctic Sunrise, Greenpeace lode, ktorá počas svojho európskeho turné na podporu drobných rybárov na pár dní zakotvila v prístavnom mestečku Koper.

Tak a sme tu!

Presne na poludnie sme sa už spolu s rakúskymi kolegami prechádzali po nábreží Jadranského mora. Arctic Sunrise bolo vidno už z diaľky – na mieste, kde kotvila, vládol príjemný ruch, miešali sa tam zvedavé skupinky školákov, rodiny s deťmi, dôchodcovia aj náhodní okoloidúci.

Návštevníci si v prístave okrem samotnej lode mohli pozrieť aj výstavu o rybolove v Európe alebo poskladať papierové loďky – symboly podpory drobných rybárov, ktoré zástupcovia Greenpeace odovzdajú politikom v Bruseli po skončení turné. Jeho hlavným cieľom je práve zviditeľniť a spojiť tradičných lokálnych rybárov v celej Európe, ktorí kvôli bezohľadným praktikám priemyselného rybolovu prichádzajú o svoju prácu aj obživu. Preto okrem aktivít pre verejnosť Greenpeace v prístavoch organizuje aj diskusie pre miestnych rybárov a stretnutia ich zástupcov s politikmi, ktorí o ich budúcnosti rozhodujú.

Konečne na palube 

Našej skupinky sa hneď ujala naša sprievodkyňa po Arctic Sunrise - Anna. Anna je pôvodne z nemeckého Freiburgu a na Greenpeace lodi pracuje ako "deckhand" – to znamená, že pomáha so všetkým, čo je práve potrebné. Z jej rozprávania som veľmi rýchlo pochopila, že každodenný život na palube nie je ani zďaleka taký zábavný, ako som si kedysi naivne predstavovala.     

Dozvedela som sa aj veľa zaujímavých informácii o samotnej lodi Arctic Sunrise. Vedeli ste napríklad, že je to ľadoborec a že predtým, ako ju v roku 1996 organizácia Greenpeace kúpila, sa volala Polarbjørn (po nórsky ľadový medveď) a naši aktivisti sa s ňou dokonca stretli počas akcie?

Prečo práve teraz

Arctic Sunrise neskôr vyplávala zo Slovinska do Talianska a vo svojej ceste bude pokračovať až do prvej polovice júna. Načasovanie jej plavby nie je náhodné - súvisí s aktuálnou reformou rybárskej politiky EÚ, ktorá sa v týchto týždňoch dostáva do svojej záverečnej fázy.

Na zatiaľ poslednom rokovaní Rady ministrov, ktoré sa skončilo 15. Mája nadránom, sa ministri pôdohospodárstva a rybného hospodárstva krajín EÚ konečne dohodli na svojom prístupe k reforme spoločnej európskej rybárskej politiky. Okrem toho, že sa vôbec dohodli, nám však veľa dôvodov na radosť nepripravili. Rada ani tentoraz neukázala vôľu podporiť progresívnu reformu, ktorú odhlasoval Európsky parlament ešte vo februári 2013.

Je otázne, akým smerom budú v najbližších dňoch rokovania medzi EP, Radou ministrov a Európskou komisiou pokračovať. Ja pevne verím, že aj plavba Arctic Sunrise pomôže politikom uvedomiť si, že zastupujú v prvom rade občanov EÚ a nie zopár veľkých rybárskych spoločností. Veď aj moja papierová loďka poputuje spolu s tisícami ďalších do Bruselu.

Mária Horská je asistentkou kampaní v Greenpeace na Slovensku a asistovala rybnej kampani v rámci regiónu Greenpeace Stredná a východná Európa.