Rekord už síce padol – teraz ale bude úplne prelomený.

Srdce pre Arktídu

No nie je to ten typ rekordu, ktorý by ste si chceli zapamätať, aby ste o ňom mohli rozprávať vnúčatám. Nebude to ani žiadny príbeh veľkého športového víťazstva, ako keď sa Usain Bolt prebojoval do knihy olympijských rekordov. Tu ide o niečo oveľa smutnejšie. Som s tímom Greenpeace v Arktíde, kde sme svedkami tohtoročného ‘minima morského ľadovca’ – momentu v roku, kedy je rozloha arktického morského ľadovca najnižšia. A veľmi skoro očakávame správy o novom rekorde, ktorý prekoná ten z roku 2007, kedy bola zaznamenaná najnižšia rozloha morského ľadovca v histórii.

Ak bude súčasný trend pokračovať, Severný ľadový oceán, v ktorom podľa výskumov nechýbal ľad počas tisícov rokov, v najbližšej dekáde zažije letá bez morského ľadovca. Roztápanie ľadu prebieha oveľa rýchlejšie ako pôvodne predpovedal Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC), ktorého modely odhadovali letá bez ľadu do konca tohto storočia.

Prečo je takéto niečo dôležité? Nuž tak, ako niektorí ľudia hovoria, že vzdialené dažďové pralesy sú pľúcami planéty, ktoré regulujú vzduch, ktorý dýchame; Arktída je životne dôležitým orgánom, ktorý ochladzuje našu atmosféru tým, že odráža slnečné lúče späť do vesmíru a reguluje tak naše vodné systémy. Takisto, ako naše srdce pumpuje krv do našich žíl, Arktída je jednou z púmp, vďaka ktorej oceánske prúdy cirkulujú po celej planéte. Neprítomnosť morského ľadovca znamená stratu týchto nevyhnutných životodarných arktických prúdov, v dôsledku ktorej srdce pumpuje oveľa slabšie.

Srdce je vzácnym orgánom, vďaka nemu žijeme a nikdy by sme ho nemali brať ako samozrejmosť. Srdce je takisto medzinárodným symbolom lásky a nádeje. Preto sme na túto arktickú expedíciu vzali vlajky všetkých štátov OSN a rozložili sme ich do tvaru srdca na roztápajúcej sa ľadovcovej kryhe. Veľmi jednoducho apelujeme na všetky krajiny, aby sa spojili a konali v prospech záchrany Arktídy. Arktída potrebuje našu lásku ako snáď ešte doposiaľ nikdy. V túto temnú chvíľu musí medzinárodné spoločenstvo nájsť srdce – odvahu a záujem – držať spolu a konať v záujme ochrany tohto vzácneho miesta.

Trvalo nám celé dni, kým sme našli kryhu, ktorá by bola dostatočne pevná na to, aby sme na nej mohli vytvoriť naše dočasné umelecké dielo. Stojac na palube lode Greenpeace Arctic Sunrise a pozorujúc východ slnka ponad ľadové kryhy, niektoré tenké a slabé, iné tak hlboké, že oceán pod nimi mal farbu tej najjasnejšej ľadovo modrej, spozorovali sme v snehu stopy a potom sa v diaľke objavil osamotený ľadový medveď – krémový fliačik v záplave bielej. Je nepredstaviteľné, že dych vyrážajúca krása, akú sme pred nami videli, by mohla byť ohrozená hŕstkou bohatých spoločností, ktorých viac zaujímajú ich štvrťročné štatistiky ako budúcnosť tejto nádhernej oblasti.

Preto nadišla chvíľa, kedy musíme konať, aby sme zastavili bezohľadné a chamtivé ropné spoločnosti a politických vodcov, ktorí im dovoľujú pokračovať. Sformovalo sa nové neustále narastajúce celosvetové hnutie 1,8 milióna ľudí s cieľom zachrániť Arktídu a uznať neobývané územie okolo Severného pólu globálnym útočiskom pre všetkých na tejto planéte. Kdekoľvek veľké spoločnosti porušia arktické ticho svojimi vrtmi, toto hnutie bude pripravené zastaviť ich.

Chceme pomôcť vybudovať najväčšie hnutie v histórii – a to bude rekord, o ktorom svojim vnúčatám rada poviem. Vyrozprávam im, že v roku 2012 sme si to všimli, niečo podnikli, spojili sa celosvetovo a zachránili Arktídu – srdce sveta.

Sarah Ayech je kampanierka Greenpeace na lodi Arctic Sunrise