Greenpeace vo Fínsku prináša svedectvo a zbiera vzorky z úniku toxických látok, ktorý začal v nedeľu 3. novembra 2012 na severe krajiny. Z bane na kovy v Talvivaare, ktorú vlastní Talvivaara mining Company, uniká rýchlosťou 5000 – 6000 kubických metrov za hodinu voda obsahujúca vysoké koncentrácie niklu a uránu. K úniku došlo pravdepodobne po tom, čo sa v nedeľu natrhlo odkalisko.

Priateľ z Fínska píše:

Najskôr bola baňa v Talvivaare ako sen. Nový začiatok. Zdroj zamestnania a daní pre severné Fínsko.

Také bolo nadšenie, keď sa otvorila nová baňa v Kainoo, 550 kilometrov od Helsínk. Pekka Perä , bývalý zamestnanec fínskej banskej spoločnosti Outokumpu, kúpil baňu od svojho bývalého zamestnávateľa za jedno euro.

Baňa bola považovaná za nerentabilnú ale pán Perä bol presvedčený, že sa z nej môže stať ukážka „banskej renesancie“. Vlastnil úplne novú „biolúhovaciu metódu“, ktorá mu umožňovala extrahovať aj veľmi malé koncentrácie materiálov z rudy.

Sen však netrval dlho a prebudenie  bolo tvrdé.

Prevádzka v bani začala v októbri 2008 a prvé problémy sa začali ukazovať už nasledujúce leto. Turistické odvetvie v okolí sa začalo sťažovať, že baňa páchne ako zhnité vajcia a odpudzuje zákazníkov.

Kým spoločnosť zápasila s čudným zápachom, začali sa objavovať horšie problémy. Odkalisko začalo presakovať prvýkrát v roku 2008. Ďalší únik bol zaznamenaná v roku 2010. Jazerá v okolí bane sa stali slanými. Merania blízko bane ukázali, že koncentrácie kadmia a niklu vysoko prekročili oficiálne povolené hodnoty. A tento marec zomrel po nadýchnutí sírovodíka – pôvodcu zápachu - zamestnanec bane, ktorý si nedal ochranné oblečenie.

Všetci to vedeli a napriek tomu zodpovedný úrad neurobil nič proti neuveriteľne nezodpovednej banskej spoločnosti. Teraz úrad vraví, že nič urobiť nemohli, lebo nikdy nemali dosť zdrojov a skúseností.

V nedeľu sa nakoniec situácia úplne vymkla spod kontroly. Všetok odpad z bane končí na obrovskom odkalisku obsahujúcom ťažké kovy, nebezpečné chemikálie a urán. Spodok odkaliska praskol a vysoko kontaminovaná voda začala unikať rýchlosťou tisícov kubických metrov za hodinu. A tak sa sen zmenil na nočnú moru. Aktivisti Greenpeace odoberajú vzorky unikajúcej vody. Tak ako aj Fínsky úrad jadrovej bezpečnosti a Fínsky environmentálny inštitút. Nikto nevie presne povedať, ako veľmi zlá je situácia. Všetci ale vieme, že je zlá.

Kontaminovaná voda už unikla veľa kilometrov dole prúdom. Okolité zátoky a jazerá sú znečistené toxickým niklom.

Nádherné jazerá, rieky a zátoky – čistá pitná voda – je to najcennejšie, čo Fínsko má. Nikto by si nemyslel, že dovolíme, aby ju niekto otrávil. Ale stalo sa to. Ľudia po prúde sa cítia úplne bezmocní a boja sa svojej vlastnej pitnej vody. Teraz je na nás, aby sme zastavili baňu a donútili fínskych úradníkov, aby nám povedali, ako chcú garantovať, že sa už niečo podobné nestane.

A vy moji drahí čitatelia, prosím, poučte sa: zbystrite pozornosť, keď vám niekto povie, že je tu veľa peňazí na využite prírodných zdrojov. Buďte pripravení bojovať. Ubezpečte sa, že zodpovedné úrady splnia svoju povinnosť a obraňujú prírodu. Toto sú zväčša ťažké boje ale sú základom všetkého. Vyhnete sa tak nočnej more, ktorú zažívame v Talvivaare.

Viac fotografií tu.