Už sú tomu dva roky odkedy celý svet s napätím sledoval, ako dopadne japonská jadrová dráma. Ešte teraz si pamätám, akým nechutným spôsobom slovenskí predstavitelia jadrového sektoru haváriu bagatelizovali. Vtedajší minister hospodárstva Miškov napríklad zopár dní po jej vypuknutí vyhlásil, že Slovensko nič meniť nebude a predsedníčka Úradu jadrového dozoru Marta Žiaková necelý týždeň po začiatku havárie tvrdila, že na mieste postihnutých reaktorov bude v budúcnosti možné postaviť nové reaktory.

Prístup k problematike sa veľmi od roku 2011 nezmenil. Vladimír Slugeň, predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti, minulý rok na „počesť“ prvého výročia havárie vyhlásil, že „na rozdiel od černobyľskej havárie Fukušima nespôsobila žiadne vážnejšie zdravotné problémy.“ Následky Černobyľskej havárie sa pritom preukazujú doteraz, pretože dlhodobé a kumulatívne pôsobenie radiácie je veľmi nebezpečné a samozrejme sa ukazuje až po čase. Na to pán Slugeň asi zabudol. Vôbec ma preto neprekvapí, ak aj tento rok budeme vidieť PR, alebo skryté PR správy o tom, ako je vo Fukušime všetko fajn, či aké sú slovenské reaktory bezpečné.

Kým u nás ani havária vo Fukušime nenalomila propagandu jadrových elektrární, v Japonsku musia obyvatelia nielen znášať následky po havárii ale aj výdavky na náklady, ktoré s ňou vznikli.

Spoločnosti ako General Electric, Hitachi či Toshiba totiž za haváriu vo Fukušime nezaplatili nič. Ani cent. Pritom práve tieto veľké firmy havarované reaktory navrhli, postavili a servisovali. Podľa odhadu Japonského centra pre ekonomický výskum sa náklady na haváriu vyšplhajú na 250 miliárd amerických dolárov. Japonskí obyvatelia zatiaľ z verejných zdrojov zaplatili 43,7 miliardy USD.

Mimochodom, vyše 150 tisíc obyvateľov z okolia elektrárne je stále vysťahovaných zo svojich domovov, niektorí dokonca platia hypotéky na majetok, ktorý nemôžu užívať ani predať. To, či sa tam vôbec niekedy budú môcť vrátiť je otázne. To sa však od jadrových propagátorov nedozvieme.

Nesúhlasíme s tým, aby zákony a medzinárodné dohovory takýmto spôsobom chránili jadrový priemysel namiesto obyvateľov. Ak máte rovnaký názor, podpíšte petíciu, aby tieto spoločnosti nemohli aj nabudúce od svojej zodpovednosti jednoducho odkráčať.