V Greenpeace by sme radi vyjadrili úprimnú sústrasť rodinám obetí odporného a zbabelého útoku, ktorý sa udial v stredu v parížskej redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo.

Karikaturisti Charlie Hebdo boli  vášniví ochrancovia demokracie a základných práv, akou je aj sloboda prejavu. Tieto hodnoty zdieľame nielen my v Greenpeace, tieto hodnoty sú súčasťou toho, čím sme.

Len málo ľudí žijúcich mimo Francúzska vie o tom, že títo nebojácni karikaturisti boli aj dlhoročnými ochrancami životného prostredia.

Niekoľko rokov dozadu karikaturisti Cabu a Tignous sa vo svojich kresbách sústredili pravidelne na to, aby upozornili na problém klimatickej zmeny. A niektorí z karikaturistov stáli pri Greenpeace 30 rokov dozadu, keď našu loď, Rainbow Waarrior potopila francúzska tajná služba a pri tomto útoku zahynul fotograf Greenpeace.

Tvrdá satira, s ktorou Charlie Hebdo pristupuje k témam, nemusí byť každému po chuti. Ale primitívny čin, ktorý v stredu ochromil Paríž (a vlastne aj zvyšok sveta), si žiada, aby sme ho všetci tvrdo odsúdili.  

Greenpeace viac ako 40 rokov poukazuje svojimi kampaňami na ochranu životného prostredia a všetko, za čo bojujeme, chceme robiť mierovou a nenásilnou cestou. Pretože mier a nenásilie, sú pre nás dôležité hodnoty. Zároveň podporujeme všetkých, ktorí ochraňujú slobodu prejavu, rešpekt pre druhých a toleranciu.

Na pamiatku obetí útoku zo stredy publikujeme pár obrázkov karikatúr z knihy 'Dessins pour le climat' – kresby pre klímu.  

Obálka knihy Dessins pour le climat

 

Tignous - Dessins pour le climat

 

Tignous - Dessins pour le climat

Cabu - Don pour la vente aux enchères "Dessins pour le Climat"

 

Jean-François Julliard je výkonný riaditeľ Greenpeace Francúzsko

 

Aj my, v Greenpeace Slovensko sme Charlie Hebdo.

Odpočívajte v pokoji.