Smartfóny vp veľmi krátkom čase nespochybniteľne zmenili naše životy - a svet. Len pred 10 rokmi sme fotili fotoaparátmi, na plánovanie ciest používali mapy a boli sme kontakte s priateľmi a rodinou vďaka T9 sms správam.

Pokiaľ patríte medzi 2 miliardy ľudí používajúcich smartfóny, je pravdepodobné, že si svoj prvý smartfón pamätáte. Pamätáte sa, ako sa váš život zmenil, keď sa váš telefón zrazu pripojil na internet a stal sa z neho nástroj, ktorým instantne nájdete cestu takmer kamkoľvek, cestou pošlete emaily, ste v kontakte so svojimi milovanými 24/7 a zodpoviete si akékoľvek náhodné otázky.

Ale pamätáte si svoj druhý smartfón? Alebo tretí? Pamätáte si, koľko ste mali od roku 2007 smartfónov?

Chceli sme zistiť, koľko smartfónov sa vyrobilo, odkedy v roku 2007 prišiel na trh prvý iPhone od Applu, a odpoveď nás prekvapila - viac než 7 miliárd. Dobre čítate. SEDEM miliárd. To znamená, že ak by bol každý smartfón stále funkčný, bol by na svete zruba jeden pre každého človeka.

Samozrejme, toto nie je naša téma. Priemerný telefón v USA sa používa niečo cez 2 roky, hoci by mohol fungovať ďalej. Používatelia telefónov sú navnadení, aby predčasne vymenili svoje telefóny - buď pretože uzatvárajú novú zmluvu a nový telefón sa zdá ako ,,zadarmo”, alebo preto, že jediná súčiastka sa pokazí, ako napr. obrazovka alebo batéria. Pre bežného človeka je príliš drahé alebo komplikované opraviť to.

Pri týchto hodnotách sme na ceste k použitiu aspoň 29 telefónov za život.

Táto rýchla zmena zariadení vedie rok za rokom k vysokýmziskom producentov smartfónov. Vedie to však aj k mnohým ničivým dôsledkom pre ľudí a pre našu planétu.

Baníci vo vzdialených krajinách ťažia milióny ton rudy a vzácnych kovov na tieto zariadenia. Odtiaľ pokračujú materiály cez reťaz komplexnej rafinácie, spracovania a výrobných procesov. Pracovníci v elektrozávodoch sú často nevedomky vystavení nebezpečným chemikáliám, ktoré ničia ich zdravie. Tieto zariadenia sú poháňané energetickými zdrojmi, ktorým dominujú fosílne palivá a tie znásobujú vplv na zmenu klímy.

V našej novej správe Od múdreho (=smart) k nezmyslenému: svetový vplyv desiatich rokov smartfónov rozbalíme problémy so súčasným modelom produkcie smartfónov. 

Tu je niečo z toho, čo sme zistili:

  • Od roku 2007 sa vyprodukovalo 7,1 milliárd smartfónov
  • Vo výrobe smartfónov sa bežne používa viac než 60 súčiastok. A hoci sa množstvo každého elementu v jednom zariadení môže zdať malé, spoločný vplyv ťažby a spracovania vzácnych materiálov pre 7 miliárd zariadení je značný.
  • Len v roku 2014 bol elektronický odpad z malých produktov ako sú smartfóny približne 3 milióny ton. Menej než predpokladaných 16 % svetového odpadu sa recykluje.
  • Iba dva (Fairphone a LG G5) z 13 skúmaných modelov mali jednoducho vymeniteľné batérie. To znamená, že zákazníci sú nútení vymeniť celé zariadenie, keď sa začne znižovať životnosť batérie.
  • Od roku 2007 sa na výrobu smartfónov spotrebovalo asi 968 terawatt hodín (TWh), čo je takmer rovnako, ako je jednoročná energetická spotreba Indie (973 TWh v roku 2014).
  • Súčasný dizajn na konci životnosti sťažuje demontáž, zahŕňa použitie špeciálnych šróbov a lepidiel v batériách, a teda smartfóny sa často rozbijú a roztavia, keď ich idú ,,recyklovať. Pokiaľ ide o malé množstvá veľkej rôznorodosti materiálov a zmesí v malých zariadeniach, oproti obnoveniu mnohých materiálov je roztavenie nehospodárne a neefektívne.

Príkladom problémov so súčasným modelom produkcie je nedávne stiahnutie prehrievajúceho sa a výbuchujúceho modelu Samsung Galaxy Note 7 z trhu - dizajn v zhone a výrobné cykly môžu viesť k nákladným chybám. Po vyšetrovaní spoločnosť priznala batériové vady kvôli zrýchlenej produkcii za účelom predbehnutia konkurencie. Stiahnutie telefónov bolo správne rozhodnutie. Teraz sa ale Samsung musí rozhodnúť, čo urobiť s 4,3 miliónmi mobilov.

Od novembra 2016 sme vyzývali spoločnosť k znovupoužívaniu a recyklácii telefónov. Samsung svoje plány dodnes neprezradil. Pridajte sa k nám vo výzve Samsungu na recykláciu týchto telefónov a k záväzku na výrobu telefónov, ktoré budú jednoducho opraviteľné, znovupoužiteľné a recyklovateľné.

Podpíšte petíciu Samsungu!

IT sektor je vo veľmi dobrej pozícii, aby mohol čeliť mnohým výzvam a ísť príkladom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, pokiaľ ide o zmenu z lineárneho na cirkulárny model produkcie - ktorý znovupoužíva vzácne suroviny.

Ako IT spoločnosti znovu a znovu ukazujú, technológie a kreativita sa môžu použiť ako mocné sily, ktoré rozbijú zastaralé biznis modely. Vedúce IT spoločnosti sa tak môžu stať najväčšími advokátmi pre model cirkulárnej produkcie a obnoviteľnú budúcnosť. Najšikovnejší dizajnéri môžu vytvoriť prístroje bez toxických matriálov, ktoré sa budú dať opraviť a napokon sa transformujú na niečo nové. 

Elizabeth Jardim je kampanierka v Greenpeace USA

Za preklad ďakujeme: Karolína Štefanová