Litva je jedna z 13 krajín Európskej únie, ktorá momentálne nemá v prevádzke žiadnu atómovú elektráreň. Kvôli vstupu do EÚ krajina v roku 2009 odstavila posledný reaktor v elektrárni Ignalina, ktorý bol černobyľského typu.

15. októbra 2012

Vzducholoď Greenpeace nad Vilnusom.

 

Namiesto toho, aby sa ich vláda podporila úspory energie a rozvoj obnoviteľných zdrojov a aby znížila závislosť krajiny od dovozu elektriny zo zahraničia, snaží sa o výstavbu novej jadrovej elektrárne. Stavať a spolufinancovať ju mala japonská spoločnosť Hitachi – GE.

Od začiatku predstavenia týchto plánov však v Litve prebiehala manipulácia verejnej mienky, protijadrové hlasy boli buď umlčané, alebo zosmiešnené. Príkladom je nevpustenie dvoch aktivistiek z Bieloruska do krajiny, ktoré sa mali zúčastniť prednášky o rizikách jadrovej energetiky. Nehovoriac o reakcii predsedu vlády Kubiliusa na akcie Greenpeace minulý týždeň, ktoré sa konali vo Vilnuse. Namiesto použitia argumentov k jadrovej energii sa snažil len zdiskreditovať organizáciu.

Obyvatelia Litvy však aj napriek tomu 14. októbra 2012 v referende vyslovili hlasné NIE novej jadrovej elektrárni. Referendum nie je podľa litovského zákona záväzné, avšak vďaka nadpolovičnej účasti je platné. Viac ako 62 % obyvateľov dalo jasný signál novej vláde, že jadrová energetika nemá byť ich budúcnosťou. Tento výsledok je dobrou správou nielen pre smerovanie a bezpečnosť Litvy, ale celej Európy, ktorá by bola ohrozená prípadnou jadrovou haváriou z ďalšej elektrárne.