Bol to pre mňa veľmi špeciálny večer.  Získal som druhé miesto v prestížnej súťaži Wildlife Photojournalist of the Year (Fotožurnalista divokej prírody roku).

Cenu som dostal za sériu fotografií, ktoré som nafotil pre Greenpeace International, pretože John Novis ma poveril vyfotiť obrovskú priehradu Belo Monte v brazílskej Amazónii.

31. októbra 2013 Belo Monte

© Daniel Beltrá / Greenpeace

 

Počas nádherného ceremoniálu 15. októbra v londýnskom Múzeu histórie prírody som si nemohol pomôcť nemyslieť na v pochmúrnom Murmansku zadržanú Arktickú tridsiatku. Ako môžem oslavovať, keď ľudia, ktorých poznám, sú už týždne zadržaní v ruskom väzení za pokojný protest proti ťažbe vo vzácnej Arktíde?

Za posledné dve desaťročia som pracoval ako fotograf na voľnej nohe s veľa talentovanými odvážnymi jednotlivcami, ktorí venujú svoj čas tvoreniu lepšieho sveta.

Mal som šťastie byť súčasťou expedícií do všetkých štyroch kútov našej zeme. Tieto dobrodružstvá boli zachytené v mojich fotografiách a získal som veľa ocenení.

31. októbra 2013

© Daniel Beltrá / Greenpeace

 

V roku 2012 som sa pripojil ku Greenpeace International ako fotograf na voľnej nohe, aby som priniesol svedectvo o najnižšej hladine ľadu v lete v histórii Arktídy. Bola to pekná, ale zároveň čudná skúsenosť.

Náš svet sa nám rozpúšťa pred našimi očami a nevyzerá, že si uvedomujeme naliehavosť situácie. Som vyľakaný z každého, kto sa snaží ospravedlniť ťažbu v tomto krehkom a vzácnom prostredí, najmä po tom, čo som na vlastné oči videl ropnú tragédiu v Mexickom zálive.

31. októbra 2013

© Daniel Beltrá / Greenpeace

 

Mohol som byť na mieste Denisa Sinjakova, môjho kolegu na voľnej nohe. Bol nespravodlivo zatknutý za to, že robil svoju prácu. Na jeho počesť chcem venovať moje ocenenie, Denisovi, posádke a aktivistom na Arctic Sunrise, kameramanovi na voľnej nohe Kieronovi Bryanovi a najmä môjmu priateľovi kapitánovi lode Petrovi Willcoxovi.

Všetci si zaslúžia náš rešpekt, obdiv a plnú podporu za ich odhodlanie chrániť Arktídu.

Naliehavo žiadame ich prepustenie. Prosím vás, podpíšte túto petíciu, ak ste tak ešte neurobili.

Daniel Beltrá je umelecký fotograf zo Seattlu. Jeho vášeň pre ochranu životného prostredia je evidentná z jeho fotografií prírody. www.danielbeltra.com