Na základe zistenia, že 170 druhov jedál z darov mora obsahovalo stopy mikroplastov, sa organizácia Greenpeace Východná Ázia rozhodla otestovať 30 najväčších svetových výrobcov kozmetiky a výrobkov osobnej hygieny. 

Mikroguľôčky sú najviac známe ako drobné farebné guľôčky vo vašom sprchovom géli alebo v pleťovom pílingu. V poslednej dobe sa však stali známejšími pre pustošenie ekosystémov a života v moriach.  

Tieto drobné kúsky plastu sa pridávajú do každodenne používaných kozmetických výrobkov ako exfoliačný (obrusujúci) prostriedok, ale taktiež aj pre dosiahnutie určitej farby či textúry. Sú dostatočne malé na to, aby bez problémov prešli cez odtok vane aj čistiareň odpadových vôd, odkiaľ sa dostávajú až do riek, jazier a oceánov.

Jediné balenie prostriedku na čistenie tváre môže obsahovať až 360 000 týchto drobných plastových guľôčok. To znamená, že po tom, čo si umyjeme tvár či vyčistíme zuby, nevedome vypúšťame tisíce kúskov plastu do životného prostredia, ktorá však ďalej "jemne obrusujú" tráviaciu sústavu morských vtákov a dostávajú sa do potravinového reťazca.

Tieto malé kúsky plastu môžu absorbovať a následne uvoľňovať rôzne toxické látky do vodného prostredia a tiel morských živočíchov po ich požití.

 

Ako jednotlivé spoločnosti obstáli v zložitej úlohe

A preto sa organizácia Greenpeace Východná Ázia rozhodla podrobiť 30 najväčších svetových výrobcov skúške a ohodnotiť ich podľa úrovne záväzku v súvislosti s odstraňovaním mikroguľôčok z výrobkov. 

Pozrite sa, ako sa umiestnili.

Hoci väčšina spoločností trvdila, že problém znečisťovania plastovými čiastočkami má pod kontrolou, ani jednej z nich sa nepodarilo naplniť environmentálny štandard organizácie Greenpeace. To znamená, že stále môže potenciálne dochádzať k znečisťovaniu vôd. 

Dokonca aj spoločnosti, ktoré boli v hodnotení na prvých miestach (napríklad firma Beiersdorf), a ktoré údajne splnili všetky svoje záväzky v zákaze mikroguľôčok, prijali nakoniec opatrenia iba na odstránenie jedného druhu plastu – polyetylénu – zo svojich výrobkov. To znamená, že stále majú voľné ruky pri používaní ostatných znečisťujúcich druhov plastov.

Škodlivé účinky mikroguľôčok sú dnes už dobre známe a zbierame stále viac dôkazov, že ide naozaj o nemilé prekvapenia. Mnohé z veľkých svetových spoločností sa zaviazali obmedziť tieto toxické výrobky, avšak stále nie je pre zákazníkov také jednoduché úplne sa im vyhnúť.  

Kým niektoré spoločnosti sa hrdo chvália prítomnosťou "pokožku zjemňujúcich" mikroguľôčok vo svojich výrobkoch, výrobky iných spoločností obsahujú mikroguľôčky také malé, že ich sotva vidno voľným okom a objavujú sa v zozname ingrediencií len ako polyetylén, polypropylén či polystyrén.

Mnoho značiek prisľúbilo urobiť správnu vec a zakázať mikroguľôčky vo svojich výrobkoch. Prekážkou však zostáva, že každá spoločnosť má svoju vlastnú alebo nejasnú definíciu mikroguľôčky.  Tieto definície závisia od funkcie produktu, úlohy, ktorú v ňom mikroguľôčky majú, či dokonca od ich tvaru. Tým vznikajú nejasnosti, ktoré im dovoľujú používanie mikroplastov, ktoré nespadajú do limitov týchto definícií.

Čo je riešením?

Ako teda dostaneme tieto nežiadúce mikročiastočky z výrobkov a z oceánov? Riešenie je jednoduché. Je potrebné, aby sa tejto problematike začali venovať vlády a prijali úplný zákaz výroby a predaja pevných mikroplastových zložiek vo všetkých výrobkov osobnej hygieny.

Dobrou správou je, že takéto opatrenia sa v niektorých krajinách prijímajú. Spojené štáty ohlásili zákaz mikroguľôčok v januári tohto roku a kampane na ich zákaz vo svete silnejú.

Medzitým si však môže každý vybrať značku, ktorá neprispieva k nezmyselnému znečisťovaniu. Môžete si tiež prezrieť napríklad Sprievodcu pílingmiod organizácie Flora a Fauna International alebo si stiahnite aplikáciu Beat the Microbead a pošlite tým jasnú správu výrobcom, že mikroguľôčky považujete za zbytočné a vo výrobkoch si ich neželáte. 

Taehyun Park je koordinátorom kampane v oblasti ochrany oceány v organizácii Greenpeace Východná Ázia

*Organizácia Greenpeace Východná Ázia konzultovala problematiku správnej praxe s ohľadom na záväzky spoločností ukončiť používanie mikroplastových ingrediencií so spoločnosťou Fauna & Flora International 

Za preklad ďakujeme nášmu dobrovoľníkovi Ondrejovi Čurillovi.