Po historickom samite o jadrovej energii v minulom roku medzi rakúskou vládou, ekologickými organizáciami a dodávateľmi elektriny, dnes rakúsky parlament rozhodol o úplnom zákaze dovozu jadrovej energie do Rakúska. Rakúsko sa takto stáva európskym priekopníkom, pokiaľ ide o označovanie pôvodu energie a malo by byť vzorom pre všetky ostatné členské štáty EÚ.

Európa musí jednoznačne tento príklad nasledovať. Zmena nastala revíziou Zákona o elektrickej energii (ElWOG), ktorý teraz predpisuje, aby každá kilowatthodina elektrickej energie, ktorá sa dovezie do Rakúska, mala osvedčenie o pôvode. V dôsledku toho je Rakúsko prvou európskou krajinou, ktorá takto implementuje smernicu Európskej únie pre transparentnosť v dodávkach elektriny.

Pre rakúskych spotrebiteľov sa začína nová éra. Budú si môcť vybrať, či dávajú prednosť získať elektrinu výhradne z bezjadrových zdrojov a môžu si aj byť istí, že tovar vyrobený v Rakúsku je vyrobený bez jadrovej energie. V praxi to teda neznamená, že nejaké zvláštne detektory budú na hraniciach zastavovať elektrinu z jadra v sieťach. To samozrejme nejde. Znamená to však, že rakúski spotrebitelia výrobcom jadrovej elektriny nebudú platiť. Ani tým, ktorí nevedia dokázať, odkiaľ elektrina pochádza.

Keby takýto systém postupne zaviedli všetky európske krajiny, spotrebitelia by mali možnosť vybrať si, aké zdroje mienia podporovať. Na Slovensku za zatiaľ nedá vybrať ani tzv. zelená tarifa na výkup, resp. podporu obnoviteľných zdrojov. Greenpeace sa preto bude snažiť dostať exemplárne rakúske ustanovenia na európsku agendu.

Tie štáty, ktoré sami elektrinu z jadra nevyrábajú, alebo sa chystajú na postupné vyradenie jadrových elektrární, by mali nasledovať rakúsky príklad ako prvé a označiť dovážanú elektrinu zodpovedajúcim spôsobom. Potom už nebude len na politikoch, ale na ľuďoch, aký zdroj výroby elektriny si zvolia. Možno by sme zostali prekvapení.