Energetické spoločnosti RWE a E-on podali tento týždeň žalobu na súd v Nemecku z dôvodu rozhodnutia  o postupnom odstavení všetkých reaktorov v krajine do roku 2022. Toto rozhodnutie síce bolo prijaté ako reakcia na jednu z najvážnejších jadrových havárií v histórii v japonskej Fukušime, nebolo však spontánne.

Tieto spoločnosti vo svojej žalobe žiadajú o finančné odškodnenie vo výške spolu 15 miliárd eur. Verdikt súdu sa zrejme dá očakávať až v roku 2013, podľa nás je však extrémne zaujímavé, že sa tieto spoločnosti tvária, akoby ich nemecké protijadrové rozhodnutie zaskočilo, pričom Nemecko o odstavení jadra prvýkrát rozhodlo už v roku 2000. Znamená to, že tieto dva giganty celých 11 rokov spali, alebo si predošlé rozhodnutia náhodou nevšimli?   

Nemecká vláda sa vyjadrila, že sa na žalobu pozrie, ale nijak zvlášť sa jej neobáva. Tieto spoločnosti sa snažia získať 15 miliárd eur zo štátnej kasy – z peňazí daňových poplatníkov po tom, čo od roku 1950 ich jadrový priemysel dostal na priamych či nepriamych dotáciách až 300 miliárd eur. 

Je veľmi zaujímavé, že keď sa radikálne menia podmienky pre výrobcov obnoviteľných zdrojov a to niekoľkokrát ročne ako na Slovensku, tak je všetko v poriadku, ale ako náhle sa nemecká vláda rozhodne pre ochranu svojich občanov, tak sa z toho ide zblázniť celý projadrový svet.

Tento súdny spor je však dôležitý pre ďalšie smerovanie v energetickom priemysle nielen v Nemecku, ale na celom svete, pretože môže ovplyvniť, kam až budú môcť v budúcnosti „vyskakovať“ spoločnosti podporujúce špinavé a nebezpečné technológie ako sú jadrové a uhoľné elektrárne.