Firma Samsung dorazila na svojej ceste na križovatku. Po tom, čo prepočítala škody spôsobené fiaskom ich posledného modelu Galaxy Note7, firma priznala, že potrebuje začať odznova. A tým nemyslí len nový začiatok propagácie nového mobilu Galaxy S8, ale aj nový začiatok pre užívateľov ako aj pre planétu. 

Milióny telefónov Samsung Galaxy Note7 stiahli z predaja. Greenpeace Východná Ázia žiada, aby tieto vlajkové lode nevyhodili na skládku odpadu ani nedali spáliť. Od spoločnosti chce, aby bola transparentná a prehľadná a aby oficiálne zverejnila plán nakladania s chybnými modelmi Galaxy Note7.

Organizácia Greenpeace nedávno odhalila, čo môže obsahovať odpad v prípade, že sa spoločnosť Samsung nerozhodne využiť komponenty zo 4,3 milióna chybných telefónov Galaxy Note7. Tony kobaltu, zlata, striebra, volfrámu a mnohých iných by sa stratili, ak by sa s nimi nenaložilo vhodným spôsobom. Kým vlády od Hong Kongu až po Kóreu vyjadrovali svoje obavy, tisícky ľudí po celom svete vyzvali firmu Samsung k tomu, aby konala. Spoločnosť neostala dlho nečinná a 3.11.2016 zaslala svoje vyjadrenie do médií v znení, že sa „stotožňujú s obavami“ a „skúmajú vhodné spôsoby minimalizácie vplyvu na životné prostredie.“


Šanca v kríze

Toto však nie je len o „znižovaní environmentálneho vplyvu“ alebo „dodržiavaní predpisov“. Je to o tom, aby spoločnosť mala víziu a vedúce postavenie a aby v takejto kríze videla príležitosť. Rozhodne sa firma Samsung vrátiť späť k predchádzajúcemu priemyselnému štandardu: plytvanie, výrobky s krátkou životnosťou, ktoré sa nedajú opraviť, alebo využije tento dôležitý okamih na to, aby vytvorila nový produkt Galaxy a vydláždila si tak cestu k skutočne inovatívnym zariadeniam, ktoré vydržia, budú sa dať opraviť a budú zložené z recyklovaných materiálov?

Plnenie sľubov

Na svojej web stránke sa firma Samsung propaguje ako zásadne odlišná od tej, ktorú poznáme. Ako líderka „cirkulárnej ekonomiky“ alebo prieskumníčka, ktorá posúva hranice k „opätovnému využívaniu odpadových výrobkov“. Teraz má firma možnosť dodržať tieto papierové sľuby a preniesť ich do reality. Svojim konkurentom môže teraz dokázať, že môže byť odlišná spôsobom, na ktorom naozaj záleží, v záujme našej budúcnosti a našej planéty.

Skupina dobrovoľníkov na kurze opravovania smartfónov vedenom miestnou skupinou opravárov Fix Friends v Greenpeace Mexiko.

Činy sú hlasnejšie než slová

Doteraz sme počuli veľa nezmyselných vyjadrení, ale nevideli sme žiadne činy. Organizácia Greenpeace žiada od firmy Samsung transparentnosť plánov pre nakladanie s 4,3 miliónom mobilov a spolu s tisíckami ľudí po celom svete chceme, aby spoločnosť využila túto príležitosť na zmenu dizajnu, výroby, zhromažďovania a opätovného využitia výrobkov a cenných materiálov, ktoré obsahujú.

 

Pridaj svoj hlas a presvedč spoločnosť Samsung, aby len tak nezničil 4,3 milión telefónov.

 Jude Lee je senior IT kampanier pre Greenpeace Východná Ázia.

 Preložila: Katarína Petrusová, dobrovoľníčka Greenpeace Slovensko