Tomáš je dobrovoľníkom Greenpeace takmer štyri roky  a za tento čas si dokázal vybudovať jednu z najstabilnejších lokálnych dobrovoľníckych skupín  na Slovensku. Začiatkom roka bol ocenený ako dobrovoľník roka v Trenčianskom kraji.

Ako mnoho mladých ľudí, aj Tomáš mal kladný vzťah k prírode a zvieratám. Ku Greenpeace sa dostal vďaka koncertu, kde stretol kamarátku s petíciou proti ťažbe uránu. Onedlho už zakladal samostatnú lokálnu skupinu v Novom Meste nad Váhom.

Dobrovoľnícka skupina v Novom Meste po čistení.

Najskôr boli piati, dnes ich je tridsať. Začínali, ako inak, infostánkami, kde v plnom prúde zbierali podpisy proti ťažbe uránu. Postupom času sa začali venovať aj iným aktivitám, najčastejšie čisteniu okolia, prednáškam na školách a na verejnosti, či usporadúvaním výstav. Aj pri jednoduchých aktivitách na verejnosti môžu podľa Tomáša vzniknúť vtipné situácie: „Keď sme pripravovali výstavu a naťahovali sieť, na ktorej mala držať, tak sa nás jeden človek opýtal, či budeme hrať volejbal.“

Na začiatku to nemal ľahké ani doma. „Musel som si to vybojovať. Rodičia predpokladali, že sa v Greenpeace zdržím maximálne mesiac. Asi po polroku si uvedomili, že Greenpeace je v pohode a sú to normálni ľudia, nie nejaká sekta.“ Názory s ním málokedy zdieľajú, no podľa neho je dôležité, že sa dokážu navzájom rešpektovať.

Najťažšie na práci koordinátora je podľa Tomáša získať si rešpekt. Najmä, ak jediní dobrovoľníci, ktorí skupinu tvoria, sú kamaráti. Vraví, že zo začiatku bolo ťažké vysvetliť im, že je rozdiel, ak sa stretnú nezáväzne vonku a keď sa stretnú ako dobrovoľníci Greenpeace. „Je to úplne iné, keď príde niekto cudzí. Najprv zisťuje, ako to chodí, pomaly si začne zvykať, má určitý prístup.“ Pri dlhoročných kamarátoch je komunikácia zložitejšia. „Na jednej strane je pre mňa ťažké im niečo povedať a tým, že to niektorí berú ľahkovážne, je ťažké s nimi komunikovať a určovať pravidlá. Niektorí to berú tak, že je to dobrovoľné a hotovo.“ Na vlastnej koži zistil, že koordinovať lokálnu skupinu nie je také ľahké, ako to vyzerá, najmä odosobniť sa a nadobudnúť profesionalitu.

Aby dobrovoľníci podávali dobré výsledky, potrebujú odhodlanie a silnú motiváciu. Chuť zapájať sa do aktivít závisí podľa Tomáša aj od toho, ako dlho je niekto dobrovoľníkom. „Sú dva typy dobrovoľníkov. Oba sú na začiatku zo všetkého hotoví, všade chcú byť, všetko robiť. Je to ošiaľ, ktorý trvá istú dobu. Potom príde obdobie, kedy už nemajú čo spoznávať a tu sú dve možnosti: buď sú pasívni a po čase odídu, alebo už zostanú dlhodobo.“

Aj keď Tomáš vedie skupinu v menšom meste, neznamená to, že by bola aj ich aktivita nižšia. Tomáš je na svoju skupinu hrdý: „Najviac ma potešilo, keď som doniesol koordinátorke za dva dni 1300 podpisov proti ťažbe uránu. Len sa prekvapene pozrela a povedala, že toľko podpisov nevyzbierajú Bratislava a Košice za týždeň.“

Počas týchto rokov sa stretol aj s pozitívnymi aj s negatívnymi reakciami. Niektorí ľudia sa sami pristavujú na infostánkoch a prejavujú  vďaku a podporu ale nájdu sa aj takí, ktorí prídu a nadávajú, hádajú sa, alebo sú skeptickí a nevidia v dobrovoľníckej práci zmysel.

Tomáš je okrem dobrovoľníka a koordinátora lokálnej skupiny aj aktivista. Zúčastňuje sa akcií nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. „Každá akcia je iná a kvôli niečomu nezabudnuteľná. Po proteste proti toxickému odkalisku v Maďarsku som strávil sedem hodín v deň mojich narodenín v cele predbežného zadržania na drevenej posteli. Po akcii proti ťažbe uhlia v Prahe za nami prišla pani v metre a poďakovala sa, že to bolo úžasné a celý čas nám držala palce.“

Tomáš na akcii v Prahe. Foto: Ibra Ibrahimovič

Podľa Tomáša neexistuje nič lepšie, ako keď dobrovoľník vidí, že jeho práca nebola stratou času a že jeho práca mala zmysel. Počas svojho pôsobenia v organizácii zažil, keď príde po práci úspech. Či už prijatie zákona o environmentálnych záťažiach, úspech petície proti ťažbe uránu, ale aj zastavenie výstavby uhoľnej elektrárne v Trebišove, ku všetkému prispela aj jeho činnosť. „Buď sa budeš viezť, alebo sa zastavíš a pôjdeš proti vetru,“ dodáva.