Čo ste si dnes obliekli? Dotknite sa toho. Áno, dotýkate sa len kusa oblečenia. Dotýkate sa látky. Dotýkate sa módnej voľby. A napriek tomu, je toho viac: dotýkate sa aj príbehu. Pretože každý kúsok oblečenia – vo vašej skrini, v každého skrini – má svoj príbeh.

Pozrite si správu: Toxické hrozby

Práve teraz ten príbeh pre nás píšu módne značky. Hrajú v ňom úlohu vodné zdroje, ku ktorým sa správajú ako k súkromnej stoke. Hrajú v ňom otrávené rieky. Hrajú v ňom nebezpečné, perzistentné hormonálne disruptory, ktoré môžu spôsobiť vážne škody ekosystémom a životom.

Neviem ako vám, ale nám v Greenpeace sa celý ten príbeh vôbec nepáči. Máme radi svoje oblečenie, naozaj áno. Tiež používame svoje oblečenie, aby sme vyjadrili sami seba a prezentovali sa svetu. Ale sme zároveň bytostne presvedčení, že cenou za našu módu by nemalo byť zničené životné prostredie.

Nie – naše oblečenie nemusí byť pretkané toxickými látkami. Nemusí byť vyrábané bez transparentnosti a spôsobovať toxické znečistenie vody. Nemusí byť dizajnované tak, aby vyšlo z módy rýchlejšie, ako si ho kúpime.

Je aj iná cesta – a ľudia ako vy ju môžu ukázať. Pretože: značky, ktoré nám ponúkajú, čo nosíme, nás počúvajú. Prečo? Pretože bez nás sú ničím. Správne: NIČÍM. A vedia to.

Nie sme iba kolieska v ich strojoch

Máme nad nimi úžasnú moc – individuálne, ale ešte viac, keď sa spojíme.

Voláme to #PeoplePower (sila ľudí)  - a práve teraz rastie: sme ľudia, ktorí milujú svoje oblečenie – a sme pripravení pohnúť s vecou vpred. Preto sa tento rok kampaň Detox vnára viac do nebezpečných chemikálií používaných v módnych značkách.

Dnes odhaľujeme spojenia medzi textilnou výrobou, používaním toxických látok a znečistením vody. Naše vyšetrovanie obsahuje 20 svetových módnych značiek a testovanie 141 produktov predávaných poprednými svetovými značkami ako Zara, čínsky Metersbonwe, Calvin Klein, Levi's, Mango, Tommy Hilfiger a Vero Moda.

Žiadame značky, aby prestali vypúšťať rizikové chemikálie do životného prostredia a vlastných produktov. Najlepšia cesta, ako to dosiahnuť, je nahradiť ich bezpečnými alternatívami. A aby nám ukázali, že to chcú urobiť, musia byť transparentní a prezradiť, čo každý z ich dodávateľov vypúšťa do životného prostredia.

Ak značky, ktoré majú naozajstnú silu a vplyv budú pracovať so svojimi dodávateľmi, aby priniesli bezpečné alternatívy nebezpečných chemikálií a to rýchlo, ostatní ich budú nasledovať. Ak na nich bude sila ľudí dostatočne silno tlačiť, môžeme to zmeniť na celom svete a navždy.

Zvážte, čo sme doteraz dosiahli: sedem medzinárodných značiek (Puma, Nike, Adidas, H&M, M&S, C&A a Li-Ning) sa už zaviazali k zmene – preto, že ste im to povedali.

Ale značky ako Zara zatiaľ mlčia. Ak zdieľate našu víziu pre budúcnosť, tak sa pridajte k našej výzve Zare, aby prestala toxikovať naše oblečenie.

Povedzte Zare, že nechceme nebezpečné chemikálie v našom oblečení a v našich vodách. Spolu môžeme prevziať kontrolu nad príbehom nášho oblečenia a zlepšiť ho pre každého z nás.

Yifang Li je Detox kampaniekou v Greenpeace Východná Ázia