Včera ráno dva polárne medvede vyliezli na ropnú vežu West Hercules spoločnosti Statoil, ktorý mal ťažiť v najsevernejšej časti Arktídy, aby upozornili na jej šialené plány. 

Len o niekoľko hodín neskôr táto nórska štátna ropná spoločnosť oznámila, že tento rok plánované vrty vykonávať nebude. Okrem toho v ten istý deň oznámila aj firma ConocoPhillips, že aj oni zrušia plány ťažby na rok 2014 severne od Aljašky kvôli "regulačným neistotám."

Toto je skvelá správa pre životné prostredie Arktídy a takmer 3 milióny ľudí zo silného globálneho hnutia, ktoré žiada úplný zákaz priemyselného rybolovu a ťažby ropy v tejto krehkej oblasti. Dobrá správa od Statoil a ConocoPhillips samozrejme nie je úplná výhra, ale každá prekážka ropnému priemyslu v ich plánoch na ťaženie v Arktíde nás privádza o krok bližšie k tomu, aby bola ochrana trvalá.

Samozrejme nejde o jediné oddialenie ťažby a neúspech, ktorému ropný priemysel čelí. Asi pred mesiacom oznámila spoločnosť Shell, že po takmer roku až komických nezdarov v aljašskej Arktíde, spoločnosť ruší plány na rok 2013 a v tejto oblasti vŕtať nebude.

Inde je však situácia bohužiaľ iná. Neúspechy v americkej časti Arktídy stoja v protiklade k vývoju v tej ruskej, kde ropné spoločnosti môžu nepochybne očakávať iba minimálne zasahovanie zo strany vlády. Gazprom by mal začať produkciu ropy na jeho ropnom poli Prirazlomnoje ku koncu tohto roku a Rosneft sa spája so spoločnosťou Statoil pre budúcu ťažbu.

Aj napriek týmto plánom sa môžeme tešiť, že tieto tri spoločnosti sa nateraz rozhodli v Arktíde neťažiť. Arktické vlády by si mali z týchto rozhodnutí vziať príklad a ťažbu ropy v Arktíde zastaviť navždy.