Minulý týždeň sme spustili zaujímavý pokus. Je fascinujúce sledovať tisíce našich podporovateľov, milovníkov prírody a ľudí, ktorí sa zaujímajú o outdoor, ako sa pýtajú svojej obľúbenej značky jednoduchú a priamu otázku:

“Ktoré z vašich produktov vyrábate s využitím PFC?”

Začnime s najlepšou správou prichádzajúcou od švédskej značky Fjällräven: “Niekoľko rokov sme sa snažili vylúčiť PFC z výroby a dnes, v roku 2015 môžeme povedať, že sa už v žiadnej z našich fabrík PFC nepoužíva.”

Nanešťastie, všetky ostatné veľké značky priznali, že nebezpečné PFC stále používajú.

Značky ako Vaude či Jack Wolfskin si však určili, že do roku 2020 by chceli tieto látky z výroby vylúčiť. Zdá sa, že tieto spoločnosti sú takmer pripravené na detox, mali by si však stanoviť ambicióznejšie plány a zlepšiť transparentnosť svojej dodávateľskej siete. Keďže ide o značky, ktoré prehlasujú, že majú rady prírodu, mali by v snahe o zlepšenie životného prostredia  prevziať vedenie. V praxi to znamená prijať vierohodný záväzok o ukončení používania nebezpečných chemikálií, v ktorom budú konkrétne dátumy nahradenia PFC menej nebezpečnými látkami.

Iné značky ako napríklad Patagonia, Mammut, Decathlon, Arcteryx, Salewa, Haglöfs a North Face si s odpoveďou na vaše otázky dali načas a nemyslíme si, že ich odpoveď môžeme považovať za uspokojivú. Patagonia priznala, že PFC sú problémom, ktorý treba riešiť, ale nestanovila si žiaden deadline na ich odstránenie z výroby, pretože “necítime potrebu sľubovať vykročenie na cestu, ktorá ešte nebola identifikovaná.” Túto odpoveď považujeme za ťažko akceptovateľnú, nakoľko na trhu už sú dostupné PFC-free alternatívy.

Mammut síce bol prvou značkou, ktorá odpovedala na vaše otázky, avšak ako sa ukázalo, odpoveď nebola celkom úprimná. Mammut reagoval, že jeho PFC-free vrchná vrstva oblečenia slúžiaca ako ochrana pred počasím bola označená značkou “PCF-free”. Keď sa na ňu jeden z našich podporovateľov spýtal v hlavnom obchode značky, predajcovia značku nikde nevedeli nájsť. Po niekoľkých dňoch obchod zareagoval a informoval nášho podporovateľa, že “všetky naše hardshell vetrovky sú vyrobené s použitím PFC. Iba mikiny, tričká, košele a spodné prádlo sú PFC-free.” Treba uznať, že od zodpovednej značky by sme očakávali iný prístup.

Ako posledná na vašu výzvu zareagovala Columbia. Myslíme si, že to demonštruje, že ju neveľmi zaujíma znečisťovanie životného prostredia či transparentnosť vo vzťahu k svojim zákazníkom.

Mnohé značky odpovedali, že nahradili PFC zložené z dlhých reťazcov (napr. PFOA a PFOS) za tie zložené z kratších. Niektoré z nich tiež priznali, že to nebolo najlepšie riešenie, pretože rastie počet štúdií dokazujúcich, že aj tieto PFC z menších molekúl sú hrozbou pre životné prostredie a pre ľudské zdravie. Nedávno vyše 200 vedcov z 38 krajín podpísalo tzv. “Madridské vyhlásenie”, ktoré žiada preventívne vylúčenie úplne všetkých PFC z výroby spotrebného materiálu vrátane textílií.

Otázka znie, prečo sa všetky tieto značky nesnažia bojovať s týmito nebezpečnými chemikáliami ale pokračujú v závislosti na nich.

Najčastejšou výhovorkou používanou značkami na zdôvodnenie pokračujúceho znečisťovania prírody nebezpečnými PFC je, že alternatívne materiály majú horšie vlastnosti a sú menej pevné. Na potvrdenie tejto tézy však nedoložili ani jednu referenciu na reálne uskutočnený test.

Dobrá správa je, že niektoré menšie značky ako sú Paramo, Fjällräven, Radys, Rotauf a Pyua už dokázali, že je možné vyrábať trvácnu a kvalitnú výbavu bez použitia PFC. Ako však môžeme vedieť, či je rovnako kvalitná ako tá s použitím PFC?

Teamy Greenpeace testovali PFC-free produkty na ôsmych expedíciách po celom svete, vrátane vyše 5000 metrov vysokého pohoria Haba Snow. Napriek vetru, dažďu a snehu všetka naša PFC-free výbava expedíciu zvládla. Naše vetrovky, nohavice aj batohy sme si kúpili od menších značiek, ktoré už majú celú svoju výbavu PFC-free. V záujme ukončenia znečisťovania životného prostredia nebezpečnými chemikáliami by mali aj veľké značky nasledovať tento príklad a odstrániť PFC zo všetkých svojich produktov.

Ďakujeme vám za zapojenie sa do tohto “PFC-Quest-u”, prvého dôležitého kroku na našej ceste k “outdoor detoxikácii”. Môžete si sami pozrieť jednotlivé odpovede značiek a povedať im, čo si o veci myslíte vy. Musíme naďalej vyvíjať silný tlak na naše obľúbené značky a požadovať od nich PFC-free výrobky!

Zapojte sa cez slovenský web www.detox-outdoor.sk   

Chiara Campione

Detox Outdoor Corporate Lead, Greenpeace Taliansko

@chiaracampione (Twitter)

Preklad: Roman Ujbányai