Medvede protestujú proti ťažbe v Arktíde

Vy ste to dokázali.

Viac ako šesť mesiacov sa veľké množstvo z nás snažilo presvedčiť Shell, aby nešiel ťažiť do Arktídy. Toto ráno vedenie spoločnosti ohlásilo, že zastavuje program ťažby na tento rok. Je to veľké víťazstvo ľudí.

Začali sme pred šiestimi mesiacmi na Novom Zélande, kde Lucy Lawless vyliezla na vrtnú plošinu Shellu a okupovala ju, keď začala svoju cestu do Arktídy. Ako povedala Lucy, „na plošinu vyliezlo šesť aktivistov ale dolu zliezalo 133 000“.
 
To bol však len začiatok.

Keď tisíce z vás začali rozprávať o bezkonkurenčnom šialenstve, ktorým je ťažba v Arktíde, viac a viac ľudí sa zapájalo.
Keď sa Penelope Cruz, Sir Paul McCartney a One Direction pridali k rastúcim hlasom, žiadajúcich ochranu Arktídy, bolo jasné, že toto hnutie porastie.

A dnes sme privítali veľké víťazstvo.

Ako jedna z najväčších ropných spoločností na svete, bol Shell tým, kto by viedol celú skupinu a začal arktickú ropnú horúčku. Ale pred pár hodinami potvrdili porážku, aspoň pre rok 2012.

S dvomi miliónmi očí, ktoré sa na nich upierajú, vedúci Shellu vedeli, že každá chyba bude sledovaná. A dnes priznali ďalšiu. Špeciálna kupola, ktorá bola nadizajnovaná na čistenie v prípade havárie bola zničená. To znamená koniec projektu pre tento rok.

Zapálením svetla na ďalekom zamrznutom horizonte tejto planéty sme spoločne dokázali udržať ťažbu ropy preč z Arktídy – na tento rok.

Dôležitosť rozhodnutia Shellu sa len ťažko preceňuje. Po tom, čo utopili v tomto projekte 5 milárd dolárov, ďalšie ropné giganty spochybňujú logiku arktickej ťažby. Iba pred pár dňami sa nórska spoločnosť Statoil vyjadrila, že najskôr počká, ako sa bude dariť Shellu v Arktíde.

Dnešné správy situáciu vyjasňujú: dobrodružstvo Shellu v Arktíde je drahou a riskantnou chybou.

Vďaka vám, tísícom dobrovoľníkov na celom svete, na cestách, čerpacích staniciach, univerzitách a pracoviskách, ktorí ste ukázali, čo dokáže hnutie.

Toto je v našej kampani veľký krok vpred, ale stále potrebujeme pokračovať, aby sme si boli istí, že udržíme Arktídu chránenú pred ťažiarmi a to navždy.

Ak ste jedným z dvoch miliónov ľudí, ktorí sa pridali k našej kampani, dnes je čas oslavovať, čo ste dosiahli v boji proti jednej z najsilnejších spoločností na svete. Ak nie ste, pridajte sa, nech je naše hnutie ešte silnejšie: savethearctic.org