Arktídu opäť ohrozujú ropné spoločnosti.

V uplynulom roku sme mohli vidieť, ako bezohľadne by prebiehala ťažba ropy v Arktíde. Na čele všetkých spoločností stojí Shell, jedna z najväčších a najsilnejších korporácií na svete. Svoje plány na ťažbu v tomto výnimočnom prostredí pozastavili len z dôvodu série vlastných zlyhaní.

Ale Shell to ani zďaleka nevzdal, skôr naopak. Namiesto toho podpísal dohodu s firmou Gazprom. Ruský prezident Vladimír Putin Shellu pootvoril zadné vrátka a pozval ich ťažiť ropu do ruskej časti Arktídy - tam, kde je rozšírená korupcia a ropné spoločnosti sú do veľkej miery nekontrolované.

Ruská časť Arktídy sa rýchlo stáva novodobým bojovým poľom, kde sa bude rozhodovať o tom, či sa nám Arktídu podarí zachrániť. Pokiaľ budú môcť obrovské ropné spoločnosti v Arktíde ťažiť, je veľký únik ropy – podobný tomu v roku 2010 v Mexickom zálive – v podstate len otázkou času. Tieto spoločnosti a ich aktivity predstavujú obrovskú hrozbu pre pôvodné obyvateľstvo a zvieratá žijúce na tomto území – napr. ľadové medvede.

 

Iróniou je, že Shell a Gazprom môžu v Arktíde ťažiť len „vďaka“ tomu, že klimatická zmena spôsobuje roztápanie arktického ľadu. Chcú ťažiť fosílne palivá, ktorých spaľovanie je jednou z hlavných príčin topenia arktickej ľadovej pokrývky. Je to začarovaný kruh a je načase urobiť všetko preto, aby sme im v tom zabránili.

Prvým krokom je vytvoriť celosvetové hnutie dosť silné na to, aby sa mohlo postaviť aj najväčším korporáciám na našej planéte.

V priebehu posledných 12 mesiacov podporilo hnutie za záchranu Arktídy viac ako 3 milóny ľudí a postupne začíname byť vnímaní ako silný súper. Dôvod, prečo spoločnosť Shell zastavila svoje aktivity na Aljaške bol ten, že vedela, že nie je schopná v Arktíde ťažiť bezpečne, a že jej kroky sleduje množstvo ľudí z celého sveta. Preto si nemohla dovoliť urobiť ďalšiu chybu.

Boj o záchranu Arktídy môžeme vyhrať, ale musíme získať ďalšie milióny ľudí, ktorí sa k nám pripoja a spolu ukážeme Shellu a jeho kumpánom, že ďalej sa už nedostanú.

Začíname priamo teraz. Pripojte sa aj vy k medzinárodnému hnutiu za záchranu Arktídy (link) a pomôžte nám zastaviť Shell.

www.ZachranmeArktidu.sk