Nachádzam sa na palube Greenpeace lode Arctic Sunrise a stále viac si uvedomujem jej dôležitosť. Posádka Arctic Sunrise odhaľuje a prináša svedectvá o činnosti ropných spoločností, o hrozbách pre Arktídu, o ktorých by sa zvyšok sveta možno ani nedozvedel.

Arctic Sunrise sa teraz plaví po Barentsovom mori. V lúčoch augustového slnka vyzerá Arktída skutočne veľkolepo. Ropný gigant Rosneft a zároveň najväčší ropný znečisťovateľ na svete sa však v tomto regióne pokúša ťažiť ropu. Presne tak, ako už kontaminoval ruskú pevninu, chystá sa zničiť aj túto nedotknutú oblasť. Túto jar som na vlastné oči videl katastrofu a ropné škvrny, ktoré Rosneft spôsobil na Sibíri. Bol to devastujúci pohľad. Rozsiahle ropné lagúny sa rozpínali po šírom okolí. Čerstvé škvrny prekrývali tie staršie a zastarané zhrdzavené potrubie neustále pretekalo. Teraz sa nachádzam v ruských úžinách Arktídy a myslím si, že táto ‘špinavá’ spoločnosť by nikdy nemala dostať povolenie na ťažbu v Arktíde.

Som tu ako aktivista, aby som protestoval proti prieskumným prácam v ruskej časti Arktídy. Ako nórsky občan a kampanier však chcem odhaliť aj pokrytectvo a ‘dvojité normy’ nórskej ropnej spoločnosti Statoil. Tá sa v Nórsku snaží udržať si čistý štít, no v zahraničí sa spoluprácou s firmou Rosneft podieľa na nebezpečnej a kontroverznej ťažbe ropy v Arktíde.

Väčšina ľudí je skeptická a snaha Greenpeace zastaviť ťažbu v Arktíde sa im zdá byť naivná. Čo povedať takýmto ľuďom? Požiadam ich, aby si sadli a zamysleli sa nad realitou, v ktorej žijeme. Ťažba ropy v Arktíde neurobí náš život pohodlnejším, naopak zničí a zmení náš životný štýl a komfort. Klimatická zmena sa deje tu a teraz. Povodne, hurikány, požiare – to je naša budúcnosť ak nebudeme konať.

Zastaviť ťažbu ropy v Arktíde je veľký ale dosiahnuteľný cieľ. Veci sa menia veľmi rýchlo: cena ropy je pohyblivá, legislatíva sa vyvíja a stále viac a viac ľudí sa stáva obrancami Arktídy. Jedným z nich sa môžete stať aj Vy práve teraz.