Greenpeace víta, že Shell nebude v roku 2013 ťažiť v Arktíde

Story - 28. februára, 2013
Greenpeace víta oznámenia spoločnosti Royal Dutch Shell, že sa tento rok nebude pokúšať pokračovať v ťažobných prácach v arktických vodách v roku 2013. "Toto je prvá dobrá vec, ktorú Shell pre Arktídu urobil – oznámil, že tento rok vŕtať nebude. Práve táto spoločnosť má byť najlepšou z najlepších, ale dlhý zoznam nehôd a skoro katastrof je jasným dôkazom toho, že ani "najlepšia" spoločnosť nedokáže uspieť v arktických podmienkach. Je čas, aby boli tieto nebezpečné plány zastavené navždy,“ povedal Phil Radford, riaditeľ Greenpeace USA.

28. februára 2013 Shell už mal v Arktíde problémy

© US Coast Guard/Greenpeace

 

Environmentalisti pripomínajú, že nebezpečenstvá a prekážky ťažby ropy v Arktíde nie sú novými informáciami a spoločnosť Shell na ne bola upozorňovaná od začiatku jej špinavých plánov.

"Shell týmto oznámením vlastne priznal, že milióny ľudí na celom svete majú pravdu, keď požadujú, aby boli akékoľvek ťažobné práce v Arktíde zakázané a celé územie vyhlásené za chránenú oblasť. Shell priznal, že na ťažbu v Arktíde pripravený nie je, aj keď doteraz tvrdil opak. Obrovské hnutie ľudí, ktorí sa postavili na stranu ochrany tohto vzácneho prostredia stále rastie a odloženie ťažby je ďalším dôvodom na jeho posilnenie.  Pozastavenie plánov jednoducho nestačí, Arktída musí byť ochránená navždy, nie len na rok,“ dodal Phil Radford.

Pozornosť celého sveta sa teraz obracia na prezidenta Obamu, ktorý má možnosť rozhodnúť o zastavení ťažby v Arktických vodách.  

„Prezidenta Obamu už vyzvali státisíce ľudí, aby rozhodol v prospech záchrany Arktídy. Ak to nespraví on a jeho úrad, milióny ochrancov Arktídy urobia všetko preto, aby sa tak nakoniec stalo,“ ukončil Radford.

Aj vy môžete požiadať prezidenta Obamu, aby zastavil Shell raz a navždy.