Greenpeace víta rozhodnutie Medzinárodného tribunálu pre námorné právo

Story - 25. novembra, 2013
V piatok, 22. novembra rozhodol v poobedňajších hodinách Medzinárodný tribunál pre námorné právo (The International Tribunal for the Law of the Sea - ITLOS) so sídlom v Hamburgu v prípade zadržania lode Greenpeace Arctic Sunrise, plaviacej sa pod holandskou vlajkou. Úlohou tribunálu je rozhodovať v námorných sporoch, a to na základe Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS), ktorý ratifikovalo Rusko aj Holandsko. Súd nariadil Rusku, aby loď spolu s 30 ľuďmi, ktorí boli zadržaní počas protestu proti ťažbe ropy v Arktíde, prepustilo.

Riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo sa po vynesení rozhodnutia súdu vyjadril: „Toto je historický deň – deň, kedy boli základné práva Arktickej 30 potvrdené medzinárodným súdom. Týchto 30 odvážnych mužov a žien bolo zadržaných len preto, lebo sa nebáli postaviť proti ťažbe ropy v Arktíde a poukázať na ničivé dôsledky klimatickej zmeny.“

Rusko je teraz povinné konať v súlade s rozhodnutím súdu: aj v ruskej ústave sa uvádza, že medzinárodné právo je neoddeliteľnou súčasťou ruského právneho systému. Greenpeace preto očakáva, že Rusko bude rešpektovať UNCLOS aj rozhodnutie medzinárodného tribunálu tak, ako tomu bolo v minulosti.

„Dnešné rozhodnutie Medzinárodného tribunálu pre námorné právo nás veľmi teší. Je to dôležitý krok pre podporu občianskej spoločnosti a práva na nenásilný protest, no predovšetkým pre oslobodenie našich kolegov,“ dodáva Mária Horská, koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko.

Zatiaľ, čo sa v Hamburgu rozhodovalo o ďalšom osude lode Arctic Sunrise a jej posádky, bolo v ruskom Petrohrade povolené prepustenie na kauciu ďalším aktivistom. Do dnešného dňa opustili múry väzenia všetci 29 zadržaní, ktorým bola kaucia uznaná. Jediným zo zatknutých členov posádky, ktorému bola do tejto chvíle väzba predĺžená na ďalšie tri mesiace, je Austrálčan Colin Russell.

Treba dodať, že prepustenie na kauciu neznamená oslobodenie posádky a stiahnutie obvinení, ale len to, že čas do začiatku procesu nemusia obvinení stráviť vo vyšetrovacej väzbe, ale môžu sa zdržiavať na slobode.

Kategórie