Greenpeace žiada Rusko, aby prepustilo posádku Arctic Sunrise

Tlačová správa - 20. septembra, 2013
Environmentalisti pred ambasádou Ruskej federácie v Bratislave žiadajú slobodu pre ochrancov Arktídy

Ruská pobrežná stráž včera poobede protiprávne obsadila loď Greenpeace International Arctic Sunrise počas nenásilného protestu proti ťažbe ropy v Arktíde a pod hrozbou paľby zajala jej posádku. Greenpeace dnes žiada pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave okamžité prepustenie všetkých 30 zadržaných osôb. Podobné akcie prebiehajú v ďalších 17 európskych krajinách.

„Dnes sme prišli pred Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave, aby sme vyjadrili solidaritu so zadržanými kolegami. Žiadame veľvyslanca Kuznecova, aby sa zasadil za prepustenie našich kolegov a čo najskôr doručil našu výzvu vláde v Moskve,“ povedala koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Loď Arctic Sunrise bola v čase obsadenia ruskými silami v medzinárodných vodách v okolí ropnej plošiny firmy Gazprom Prirazlomnaja v Pečorskom mori, v ruskej časti Arktídy. Súradnice lode dokazujú, že sa nachádzala v ruskej exkluzívnej ekonomickej zóne a zákrok ruskej pobrežnej stráže bol preto nelegálny. Ozbrojená ruská pobrežná stráž v stredu v popoludňajších hodinách zlanila na loď Greenpeace z helikoptéry, zhromaždila posádku a prevzala kontrolu nad loďou. Nikto z tridsiatich členov posádky nebol zranený.

 „Tento protiprávny zákrok voči pokojnému protestu len dokazuje, kam až je ruská vláda ochotná zájsť v snahe udržať riskantné plány Gazpromu na ťažbu ropy v Arktíde pred záujmom verejnosti. Žiadame ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby odvolal pobrežnú hliadku z našej lode. Sme nenásilná organizácia a počas protestov sme neurobili nič, čo by oprávňovalo pobrežnú stráž zakročiť voči našim aktivistom takýmto agresívnym spôsobom,“ povedal riaditeľ Greenpeace International Kumi Naidoo.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že pobrežná stráž zakročila proti stredajšiemu protestu preto, lebo loď Arctic Sunrise predstavovala environmentálne a bezpečnostné riziko – toto tvrdenie Greenpeace International dôrazne popiera.

„Ruská pobrežná stráž vstúpila na palubu našej lode so zbraňami, vyhrážala sa našim aktivistom a vypálila 11 varovných výstrelov v jej okolí, takže je jasné, kto tu v skutočnosti ohrozuje bezpečnosť,“ povedal vedúci kampane Greenpeace International proti ťažbe ropy v Arktíde Ben Ayliffe.

Kategórie