Jadrová elektráreň Belene – z plánu sa stala minulosť

Story - 29. marca, 2012
Včerajší deň, 28. marec 2012, bol dňom dobrých správ. Deň, kedy bulharská vláda aj napriek tlaku ruskej partnerskej firmy Atomstrojexport a možným súdnym žalobám, oficiálne odstúpila od projektu výstavby jadrovej elektrárne Belene.

29. marca 2012 Stop Belene

Protest Greenpeace proti stavbe jadrovej elektrárne v Belene v roku 2005.

Proti projektu sa protestovalo dlhých 25 rokov a okrem známych dôvodov problémov bezpečnosti a nakladania s odpadom, projektu neprospel ani fakt, že elektráreň mala stáť v seizmicky aktívnej zóne a to rovno na brehu Dunaja.

Napriek tomu, že bol projekt v roku 1992 pozastavený, o desať rokov opäť ožil. V tomto čase však projekt narazil na nový problém. Prišla potreba nájsť investora a obhájiť projekt aj ekonomicky, čo sa nepodarilo a aj potenciálni investori postupne upúšťali od spolupráce. V roku 2009 opustil Belene strategický partner RWE a v roku 2010 aj finančný poradca BNP Paribas.

29. marca 2012 Protest pred UniCredit v Bratislave

V roku 2006 protestovali aktivisti pred pobočkami bánk finančnej skupiny UniCredit Group v Bratislave ale aj v ďalších 22 krajinách.

Nebezpečenstvo technológie, vysoké náklady, nevhodnosť projektu ale aj tlak na zníženie energetickej závislosti na Rusku napokon pochovali 25 rokov sa vlečúci projekt bulharskej jadrovej elektrárne. Ďalší dôkaz o tom, že jadrová energetika nezažíva renesanciu ale len posledné zúfalé pokusy o nádych, kým sa pomaly potopí do dejín smutných technológií.

Kategórie