Japonsko rozhodlo o odstavení všetkých reaktorov do roku 2030

Story - 14. septembra, 2012
Japonsko, ktoré ešte stále trpí následkami jadrovej havárie vo Fukušime, sa dnes pridalo ku krajinám, ktoré sa rozhodli úplne odstaviť všetky reaktory a postaviť svoju energetiku na čistých a bezpečných obnoviteľných zdrojoch energie.

Japosnká verejnosť vníma po havárii vo Fukušime využívanie jadrovej energetiky kriticky.

 

Greenpeace Japonsko dnes opatrne privítal rozhodnutie japonskej vlády o novej "energetickej a ekologickej stratégii", ktorej základom je odstavenie všetkých jadrových reaktorov do roku 2030. Napriek tomu však varoval, že 18 rokov je stále príliš dlhá doba na to, aby sa hazardovalo s verejnou bezpečnosťou. 

Stratégia s dlhoročným oneskorením uznáva, že jadrová energetika nie je v Japonsku potrebná, ani vítaná. Toto nevyhnutné rozhodnutie nasleduje po neúprosných protestoch japonskej verejnosti proti jadrovej energii po katastrofe vo Fukušime.

Napriek tomu Greenpeace upozorňuje, že zatiaľ čo rozhodnutie je očakávané a nevyhnutné,  vláda a energetické spoločnosti musia vynaložiť všetko úsilie, aby rýchlo vyradili jadrové reaktory a nahradili ich obnoviteľnými zdrojmi energie, aby sa predišlo budúcim katastrofám.

"Vládna stratégia plánuje útlm jadrovej energetiky o dve desaťročia neskôr, ako je to potrebné. Vláda musí použiť svoju novú energetickú stratégiu ako východiskový bod pre omnoho ambicióznejšiu politiku a legislatívu na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, zvýšenie energetickej účinnosti a odvážnejšie kroky k udržateľnému ekologickému hospodárstvu, ktoré zabezpečí  budúcu prosperitu Japonska – tretej najsilnejšej ekonomike sveta," povedal Kazov Suzuki, koordinátor jadrovej kampane Greenpeace Japonsko.

Greenpeace vo svojej Energetickej [r]evolúcii ukázal, že Japonsko môže dosahovať ekonomický rast súbežne so splnením svojich záväzkov na zníženie emisií bez toho, aby znovu spustilo ktorýkoľvek z odstavených reaktorov po fukušimskej katastrofe.
 
"Japonskí lídri príliš dlho ignorovali svojich ľudí a ohrozovali zdravie, bezpečnosť a ekonomickú stabilitu každého občana na úkor jadrového priemyslu a ako stále trpia ľudia vo Fukušime, tak trpí aj zvyšok našej krajiny," povedal Suzuki. "Toto rozhodnutie sa  musí stať zákonom, inak bude považované za lacné zháňanie hlasov pred blížiacimi sa voľbami."

Ďalej doplnil, že budúcnosť bez jadrovej energetiky nie je voľba, je to nevyhnutnosť. Táto energetická stratégia poskytuje prvý skutočný krok Japonska pre trvalé odstránenie jadrových rizík. Je aj správou pre iné krajiny, že je čas ukončiť používanie tejto nebezpečnej technológie raz a navždy na celom svete.

Kategórie