Jeden z najlepších fotografov sveta! Gratulujeme!

Čínsky fotograf Lu Guang, vyhral so sériou fotografií pre Greenpeace tretie miesto v súťaži World Press Photo.

Story - 16. februára, 2015
Pozrite si fotografie zo série "Vývoj a znečistenie", ktoré porota súťaže World Press Photo 2015 udelením tretieho miesta označila za jedny z najsilnejších na svete. A to v kategórii Dlhotrvajúce projekty.

Znečistenie životného prostredia, ale aj problémy so zvýšeným počtom narodených postihnutých novorodencov v Číne. To sú témy, ktorým sa čínsky fotograf Lu Guang venuje vo svojich reportážnych fotografiách dlhodobo.

Porota World Press Photo 2015 ocenila jeho prácu s názvom "Vývoj a znečistenie" ("Development and pollution")   tretím miestom v kategórii Dlhotrvajúcich projektov. 

Lu Guang získal toto prestížne ocenenie za 30 svojich fotografií. Je pre nás cťou, že 8 z týchto fotografií nafotil pre ogranizáciu Greenpeace. 

Znečistenie z fabriky na výrobu železa a ocele Xinjin v meste Handan pokryla strechy a cesty dedinky Rushan vrstvou šedého prachu a sadze. Táto fabrika predstavuje pre dedinčanov najvýraznejší zdroj znečistenia. Znečistené ovzdušie sa stalo jedným z najvážnejších environmentálnych problémov v Číne.

Povrchová uhoľná baňa v Shanxi. Väčšina uhoľných a železných baní vo Vnútronom Mongolsku, Shanxi a Hebei sa využívajú na povrchovú ťažbu mimo zákon. Neizolovaný uhoľný prach a pieskové častice vo vetre spôsobujú smog.

Mesto Huolinguole ležíé na severnom konci pastviny Keergqin. Mesto žije ťažbou uhlia, výrobou energie a chemickým priemyslom. V dôsledku silného znečistenia nemôžu zvieratá ako napríklad kravy či ovce žiť na pastvinách. Miestne úrady ich nahradili niekoľkými sochami zvierat.

Na pastvinách vidieť stovky prepadlísk a kráterov po ťažbe, ktoré siahajú do hĺbky jeden až tri metre. Spôsobil ich prepad povrchovej vrstvy.

 

Robotníci fabriky čistiacej džínsovinu v Xintangu, Zengcheng musia prehľadávať odpadovú vodu aby odtiaľ vybrali kamene, ktoré vyplavia stroje. V Xintangu, kde je ekonomika založená najmä na textilnej výrobe, našiel Greenpeace vysoké hladiny priemyselného znečistenia a dokumentoval dôsledky pre komunitu, ktorá tam žije.

 

Ruka miestneho rybára pokrytá olejom. Rybár čistil olejové usadeniny na plážach v Nanhaitune na pláži Weitang. Vyliatie spôsobila explózia potrubia.

 

Miestny dedinčan drží v rukách znečistený grapefruit. Všetko ovocie, zelenina, plodiny a voda sú v tomto území nejedlé. Xianghskú chemickú továreň postavili v roku 2004 blízko dedinky Shuangqiao pri meste Liuyang. Územie okolo tejto fabriky, ktoré tvorí okruh 1.2 kilometrov, je ťažko znečistené. Vodu aj vzduch znečisťuje kadmium. Niektoré obete hovoria, že sa ním už otrávilo 711 ľudí a umrelo až 12.

 

Cez vypúšťaciu rúrku, exkluzívna bytová výstavba: Vanke Golden Banks je viditeľné na druhej strane rieky. Distrikt Yinzhou, Ningbo.

 

Je to už šiestykrát, čo fotografi s fotkami fotenými pre organizáciu Greenpeace uspeli v tejto prestížnej svetovej súťaži. Dvakrát ocenili fotografa Daniela Beltru, raz Nicka Cobbinga, raz Paula Hiltona a druhýkrát túto prestížnu cenu vyhral aj Lu Guang.

Srdečne gratulujeme! Kiež by Vaše fotky nemuseli vyhrávať v ďalších rokoch s takými smutnými témami, ako doteraz.