K ochrane Arktídy sa pridáva aj Európsky parlament

Story - 13. marca, 2014
Arktída získala na svoju stranu ďalšieho veľkého ochrancu. Je ním Európsky parlament, ktorý včera schválil dokument v ktorom žiada vytvorenie chráneného územia v okolí severného pólu. Znamenalo by to koniec chamtivým plánom ropných i rybárskych gigantov, ktorí Arktídu vidia iba ako ďalšie miesto na zväčšenie svojich ziskov.

Medzinárodnú kampaň Greenpeace už na celom svete podporuje viac ako 5 miliónov ľudí. Bojujeme za záchranu Arktídy spolu s vedcami, laureátmi Nobelovej ceny a celebritami ako Paul McCartney, ktorý povedal: „V určitom momente a na určitom mieste si budeme musieť povedať „Dosť“. Verím tomu, že ten moment je teraz a to miesto je Arktída.“

Postoj Európskeho parlamentu je v rozpore s tým, čo presadzujú niektoré štáty z Arktickej rady. Nórsko, Dánsko, Kanada a Rusko sú stále proti vyhláseniu Arktídy za chránenú oblasť. Výnimkou je iba Fínsko, ktoré vyhlásenie chránenej oblasti podporuje. Očakáva sa, že toto rozhodnutie bude mať vplyv na EU ministrov, ktorí zatiaľ odmietajú ísť proti industrializácii územia Arktídy ropnými spoločnosťami ako Shell a Gazprom.

Greenpeace neustále poukazuje na špinavé plány ropných spoločností. Minulý rok sa 28 aktivistov Greenpeace a dvaja nezávislí novinári pokúsili prekaziť prvú ťažbu ropy v Arktickom regióne protestom pri ropnej plošine Gazpromu. Boli však zadržaní ruskou pobrežnou strážou a strávili 100 dní v ruskom väzení na základe neadekvátneho obvinenia z výtržníctva.

Nenechajme veľké ropné spoločnosti zničiť Arktídu! Patrí predsa nám všetkým. Pridajte sa aj vy k jej ochrane, podpíšte výzvu a zdieľajte ju aj so svojimi priateľmi.

Kategórie