Mimovládne organizácie odišli z klimatických rozhovorov vo Varšave

Story - 21. novembra, 2013
Väčšina mimovládnych organizácií, sociálne hnutia ale aj delegácie niektorých krajín dnes opustili devätnástu klimatickú konferenciu OSN pod názvom COP19, ktorá sa koná vo Varšave. Rokovania k ničomu neviedli a konferencia bola dokonca sponzorovaná najväčšími znečisťovateľmi, firmami, ktoré sú najviac zodpovedné za prebiehajúcu klimatickú zmenu.

Čo je veľa, to je veľa.

Sme solidárni s miliónmi ľudí, ktorých ovplyvnil tajfún Haiyan a ľuďmi, ktorých ovplyvňuje zmena klímy na celom svete. Naša solidarita nás núti hovoriť pravdu o klimatickej konferencii vo Varšave.

Klimatická konferencia vo Varšave, ktorá mala byť dôležitým krokom v prechode k udržateľnej budúcnosti, je na ceste k splneniu prakticky ničoho. V skutočnosti aktivity mnohých bohatých krajín tu vo Varšave priamo podkopávajú samotný UNFCCC (Rámcový dohovor OSN o zmene klímy), čo je dôležitý mnohostranný proces, ktorý musí byť úspešný, ak chceme zastaviť globálnu klimatickú krízu.

Konferencia vo Varšave dala prednosť záujmom špinavých energetických odvetví nad záujmami občanov planéty - s „Klimatickým a uhoľným samitom" ktorý prebiehal súbežne, firemným sponzorstvom od veľkých znečisťovateľov vylepeným po celom areáli a predsedníctvom, ktoré je zaviazané uhoľnému priemyslu. Veci sa ešte viac zhoršili počas prvého týždňa konferencie, kedy Japonsko oznámilo, že bude nasledovať Kanadu v ústupe od záväzkov, ktoré predtým prijali a keď vydala Austrália viaceré signály, že nemá záujem brať klimatický proces OSN vážne.

Tento týždeň sme videli „ministrov financií" s takmer žiadnymi skutočnými financiami a zastavenie rozhovorov o stratách a škodách kvôli tomu, že sa bohaté krajiny odmietajú zapojiť do podstaty procesu. Varšava neprináša žiadne vyššie ambície pre znižovanie emisií alebo minimálnu podporu pre adaptáciu na klimatické zmeny pred rokom 2020 - a na mnohých z týchto vecí nás dokonca posúva späť. Jasná cesta ku komplexnej a spravodlivej dohode v Paríži v roku 2015 úplne chýba.

My, ako občianska spoločnosť, sme pripravení rokovať s ministrami a delegáciami, ktoré skutočne prichádzajú rokovať v dobrej viere. Ale na konferencii vo Varšave vlády bohatých krajín neprichádzajú so žiadnou ponukou. Mnohé vlády z rozvojových krajín takisto zlyhávajú v tom, aby sa postavili za potreby a práva svojich ľudí. Je jasné, že pokiaľ budú krajiny naďalej postupovať týmto spôsobom, tak v najbližších dvoch dňoch vyjednávaní nebudú dodané žiadne opatrenia v oblasti klímy, ktoré svet tak zúfalo potrebuje.

Preto sa organizácie a hnutia zastupujúce ľudí zo všetkých kútov Zeme rozhodli, že najlepším využitím nášho času bude dobrovoľné odstúpenie od týchto varšavských klimatických rozhovorov. Namiesto toho sa teraz zameriame na mobilizáciu ľudí, aby tí tžiadali svoje vlády pridať sa k serióznej klimatickej akcii. Budeme pracovať na transformácii našich potravinových a energetických systémov na národnej a globálnej úrovni a prestavbe zlomeného ekonomického systému smerom k vytvoreniu udržateľného nízko uhlíkového hospodárstva s dôstojnými pracovnými miestami a životnými podmienkami pre všetkých. A budeme vyvíjať tlak na každého človeka, aby sa pridal k väčšej akcii.

S odchodom z Varšavskej klimatickej konferencie je jasné, že bez takéhoto tlaku nemôžeme veriť našim vládam, že urobia to, čo svet potrebuje. Vrátime sa s hlasom ľudu v Lime, aby sme udržali naše vlády zodpovedné k vízii udržateľnej a spravodlivej budúcnosti.

Organizácie a sociálne hnutia spojené s týmto vyhlásením:

Aksyon Klima Pilipinas

ActionAid

Bolivian Platform on Climate Change

Construyendo Puentes (Latinská Amerika)

Friends of the Earth (Európa)

Greenpeace

Ibon International

International Trade Union Confederation

LDC Watch

Oxfam International

Pan African Climate Justice Alliance

Peoples’ Movement on Climate Change (Filipíny) WWF

Kategórie