Môžte zachrániť Arktídu - odkázali aktivisti Shellu.

Story - 3. mája, 2012
Niekoľko desiatok aktivistov obsadilo v utorok v helsinskom prístave ľadoborec najatý firmou Shell s cieľom zamedziť deštruktívnej ťažbe ropy v Arktíde. Dvadsať aktivistov z trinástich krajín sa pripútalo na ľadoborec Nordica, ktorý bol pripravený vyplávať do Arktídy. O dva dni na to obsadili aktivisti Nordicu opäť. Už počas jej cesty pri Švédsku. Na akciách sa zúčastnili aj dvaja aktivisti zo Slovenska.

3. mája 2012 Zachráňte Arktídu!

Aktivisti z trinástich krajín, vrátane Slovenska obsadili ľadoborec pripravený na odplávanie do Arktídy.

 

Chceme, aby ropný gigant Shell upustil od svojich kontroverzných plánov ťažiť ropu v citlivom arktickom prostredí. Zapojiť sa môžete aj vy.

„Boli sme tam za takmer 400 000 ľudí z celého sveta, ktorí vyzvali Shell, aby svoje plány zastavil. Ropné spoločnosti dobre vedia, že havária v Arktíde by mala zničujúce následky na ekosystém a ropnú škvrnu je v tomto prostredí nemožné odstrániť,“ povedal fínsky kampanier Tapio Laakso.
Prvýkrát v ľudskej histórii musíme čeliť možnosti sveta bez ľadu na Severnom póle, bez domova pre ľadové medvede, mrože a množstvo iných živočíchov. Zarábať na ťažbe ropy v miestach strácajúcich ľad práve pre klimatickú zmenu, ktorú ropný priemysel spôsobuje, je od základu zlým prístupom.


Fotografie z akcie. 

Nordica je jedným z dvoch ľadoborcov, ktoré si najal Shell od fínskej vlády. Smeruje do Aljašky, aby sa pridal k svojej sesterskej lodi Fennice a aby podporil dve ťažobné lode Kulluk a Noble Discoverer, ktoré sú na ceste na sever za vyvŕtaním piatich ťažobných vrtov pre Shell.
Shell je prvou veľkou medzinárodnou ropnou spoločnosťou, ktorá si urobila z ťažby v Arktíde vážny firemný záujem. Ak sa jej podarí v lete začať ťažiť, ostatné ropné spoločnosti ju budú nasledovať a začnú nebezpečnú arktickú ropnú horúčku.

Kategórie
Tagy