Na bicykli po Bratislave s ľadovými medveďmi

Story - 17. septembra, 2013
Pozývame Vás na septembrovú Critical Mass, ktorá sa bude konať už tradične posledný piatok v mesiaci – 27. septembra 2013 o 18h na Nám. SNP. Tentoraz spojila Cyklokoalícia svoje sily s Greenpeace a cyklojazda sa ponesie v mrazivom arktickom duchu. Takže oprášte svojich plyšových ľadových mackov a hor sa na bicykle!

Ak ste o Critical Mass ešte nepočuli, mali by ste vedieť, že ide o pravidelné cyklojazdy za zlepšenie podmienok pre cyklistov. Konajú sa každý mesiac vo viac ako 300 mestách po celom svete. V Bratislave sa už niekoľko rokov jazdí za viac cyklotrás a ústretový prístup k cyklistom vždy v posledný piatok v mesiaci. Každá Critical Mass má okrem toho aj svoju špeciálnu tému. Posledný septembrový piatok budeme spoločne bicyklovať za záchranu Arktídy a jazda dostala aj tematický názov – Ice Ride.

„Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že to, čo sa deje v Arktíde, sa nás na Slovensku netýka, nie je to pravda. Arktída významným spôsobom ovplyvňuje a stabilizuje počasie na celej severnej pologuli, teda aj u nás na Slovensku,“ hovorí koordinátorka arktickej kampane Greenpeace Slovensko Mária Horská.

Ľad v Arktíde sa v posledných desaťročiach roztápa rekordnou rýchlosťou. Veľké ropné koncerny v tom však nevidia nič iné ako príležitosť dostať sa za každú cenu k ďalším ziskom. Je to začarovaný kruh – čím viac ropy budeme spaľovať, tým rýchlejšie sa Arktída bude roztápať. Preto organizácia Greenpeace vedie už od júna minulého roka celosvetovú kampaň, ktorej cieľom je vyhlásiť Arktídu za chránené územie.

Ak by ste sa septembrovej arktickej Critical Mass - Ice Ride radi zúčastnili, ale nemáte bicykel – nezúfajte! Môžete sa zapojiť do e-aukcie na portáli ĽudiaĽuďom.sk a vydražiť si zapozičanie legendárneho skladacieho bicykla Brompton nielen na našu cyklojazdu, ale rovno na celý víkend - od piatku, 27.9. do nedele, 29.9.2013. A ak budete mať po víkende na bicykli chuť trochu si odpočinúť a prečítať si k tomu čosi tematické, vydražiť si môžete aj knižku Najlepší bicykel na svete. Výťažky z e-aukcií poputujú na podporu činnosti Cyklokoalície resp. Greenpeace Slovensko.