Otec v Rusku zatknutého aktivistu Greenpeace protestoval proti okupácii ČSSR

Story - 28. októbra, 2013
Medzi 30 ľuďmi, ktorých ruské orgány zatkli po proteste Greenpeace proti aktivitám ropných spoločností v arktických vodách, je i Dima Litvinov, občan Švédska aj USA. Aktivizmus majú v tomto prípade v rodine. Ruský sever Dima pozná, vyrastal tu so svojou rodinou po tom, čo boli presťahovaní na Sibír za disidentské aktivity.

"Pavel Litvinov, Dimov otec, bol jeden z mála ľudí, ktorí protestovali na Červenom námestí v roku 1968 proti okupácii Československa. V roku 1974 boli vypovedaní zo Sovietskeho zväzu. Dimov dedo zase bojoval za ľudské práva už v čase druhej svetovej vojny, za čo si vyslúžil desať rokov pobytu v gulagu," povedala pre TASR hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Greenpeace minulý mesiac protestovala pri vrtnej plošine patriacej ruskej energetickej spoločnosti Gazprom pri severnom pobreží Ruska. Ruská pobrežná stráž zadržala vtedy v reakcii na protest celkove 30 osôb - 28 aktivistov, ruského fotografa a britského kameramana, ako aj ich plavidlo Arctic Sunrise. Tridsiatku zadržaných z 18. septembra obvinili najskôr z pirátstva, aby v uplynulých dňoch korigovali toto obvinenie na výtržníctvo. Organizácia Greenpeace v reakcii na zvrat v kauze uviedla, že menej závažné obvinenia sú stále "šialene neprimerané".

Na podporu zadržaných sa konali už viaceré podporné akcie po celom svete. Na postup Ruska zareagovalo arbitrážou na základe rezolúcie OSN o morskom práve Holandsko, pod vlajkou ktorého sa loď plavila. Žiadosť o prepustenie arktickej tridsiatky už podporilo asi 1,5 milióna ľudí, ktorí poslali e-mailom výzvu ruskej ambasáde. Svoje obavy so zadržiavaním aktivistov vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová i 11 laureátov Nobelovej ceny mieru.

©TASR

Kategórie