Patrik Gažo: Dúfam, že o 50 rokov nebudeme musieť ľutovať svoju ľahostajnosť.

Story - 14. januára, 2015
Spomínate si ešte na naše parádne fotky počas podujatia Ice Ride, ktoré pochodmi po celom svete podporili v októbri 2014 tisícky ľudí? Skoky na biku ponad transparent požadujúci záchranu Arktídy a vedľa smutné ľadové medvede? Určite si pamätáte! Ten mladý šikovný skokan, ktorý ich predvádzal, sa volá Patrik Gažo. Toho momentálne nominovali v kategórii Športovec roka, v českej vegánskej ankete. Parik je známy tým, že mu nie je ľahostajné, čo sa s našou planétou deje, a tak sme s ním hodili malý pokec.

© Greenpeace

 

Ako vnímaš posledné udalosti, teda to, že ťa v českej vegánskej ankete nominovali na športovca roka?

Za nomináciu som určite vďačný a som rád, že svojimi športovými výkonmi dokážem prezentovať nielen seba, ale aj inteligentný a súcitný spôsob života.

Odkedy sa venuješ skokom na bicykli a ako si sa k tomu dostal?

Na biku jazdím približne od 13 rokov, ale tak aktívne sa to dá počítať asi od 16. Začal som jazdiť na bežnom bicykli s kamarátom a spolužiakom a postupne sme zisťovali, čo všetko sa s tým dá robiť, až sa z toho stal životný štýl.

Čo na to tvoji rodičia alebo frajerka? Podporujú ťa? Predsa len, niektoré kúsky vyzerajú dosť nebezpečne...

Rodičia ma podporovali skôr finančne keď mohli, za čo im ďakujem, ale, samozrejme, sú radi keď mám dobré umiestnenie. Keby to videli naživo, tak by sa asi báli, ale nesledujú to moc, takže v pohode, hehe. Frajerku už dlhšie nemám, ale väčšinou ma v tom podporovali.

© Greenpeace

 

Čo ťa presvedčilo, aby si podporil našu akciu Ice Ride za záchranu Arktídy a podpísal petíciu?

Bolo mi sympatické podporiť akciu spojenú so záchranou životného prostredia a zároveň športom, ktorý robím, keďže oboje aktivity sú v mojom živote dôležité.

Ako vnímaš to, čo sa deje s našou klímou? Niektorí ľudia si klimatickú zmenu dodnes nepripúšťajú...

Zmenu klímy vnímam ako jeden z najväčších problémov súčasnosti, nielen pre ľudí, ale aj pre mimoľudské zvieratá a prírodu ako celok. Bohužiaľ, podľa mnohých vedcov a autorov sme už za hranicou, keď by nás nič neohrozovalo a keď by sa zmena klímy dala zvrátiť. Neostáva nám nič iné, ako sa aspoň pokúsiť zmierňovať následky a pripraviť sa na zmeny, ktoré nastanú. Súčasný postoj svetových politikov, tak ako obyvateľov "vyspelého" sveta však ukazuje, že aj to bude problém.

Mimoľudské zvieratá? To je čo?

Termín mimoľudské zvieratá som použil z praktického dôvodu. Aby sa dostal do povedomia a nabúral čierno-biele videnie vzťahu človek - zviera, pričom ľudia sú tiež výsledkom evolúcie živých organizmov, teda zvieratami. To, že máme niektoré predpoklady na smerovanie k civilizácii rozvinuté trochu viac, neznamená, že sme vyčlenení z prírodného sveta.

© Greenpeace

 

Ako ochraňuješ životné prostredie v bežnom živote?

Študujem okrem iného aj environmentalistiku, takže sa snažím chápať súvislosti a prepájať problémy súčasného sveta tak, aby som ich dokázal riešiť. Okrem bežných vecí (ako triedenie odpadu doma a podobne) som vegán, čo je samo o sebe obrovská úľava pre životné prostredie aj mimoľudské zvieratá (živočíšna strava resp. chov je najväčším prispievateľom ku klimatickej zmene, dokonca väčším ako celá letecká doprava).

Aké ďalšie akcie si podporil skokmi, tak, ako tú našu? Prečo?


Toto bola prvá ne-freestylová akcia, ktorú som jazdením podporil, takže okrem tejto iné zatiaľ neboli.

Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí nevedia nájsť to, čo by ich napĺňalo?

Každý si musí nájsť niečo, čo ho napĺňa, pri čom dokáže vypnúť a užívať si chvíľu prítomného okamihu (šport to, podľa mňa, plní najlepšie, ale sto ľudí, sto chutí), no zároveň by sa mal dokázať zaoberať tým, čo sa deje okolo neho a na planéte, na ktorej žije. Pretože to, čo každého skutočne napĺňa, je príroda, čisté životné prostredie a spoločnosť, ktorá je priateľská a nenúti človeka k neustálemu strachu a k nezdravej súťaživosti.

© Greenpeace

 

Kde sa vidíš o 50 rokov a kde vidíš našu planétu?  

Pokiaľ sa mi nestane žiadne vážne zranenie na biku, ekologická katastrofa alebo politická zmena sveta k totalite, tak sa vidím, dúfam, ešte nažive, hehe. Inak dúfam, že to bude spoločnosť bez rasizmu, homofóbie, sexizmu, speciesizmu (druhovej nadradenosti ľudí nad mimoľudskými zvieratami), plná úcty k prírode, životu a rozdielnostiam. A že to bude spoločnosť skutočne demokratická. Mnoho indícií však naznačuje, že minimálne tá ekologická katastrofa je za rohom. Takže skôr realisticky dúfam, že o 50 rokov nebudeme ľutovať, že sme nepodnikli skoro žiadne kroky na záchranu planéty a nás samých. Že nebudeme musieť ľutovať to, že sme boli pasívni a ľahostajní k svetu okolo seba.

S Patrikom sa zhovárala Katarína Nikodemová.


Ak chcete, mrknite si, ako to počas Ice Ride-u Slovakia 2014 vyzeralo.